Better Collective stormer frem og satser på at nå tre milliarder kroner i omsætning i år

En af de absolut mest værdifulde danske it-succeser, Better Collective, kom ud af 2023 med tocifret vækst i både omsætning og indtjening.

Artikel top billede

2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe, siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective. (Foto: Thomas Tolstrup)

Sportsmediegruppen Better Collective havde et virkelig godt 2023. Og forventningerne til 2024 er imponerende.

Better Collectives omsætning voksede i 2023 med 21 procent til 2,4 milliarder kroner, mens indtjeningen gik frem med 31 procent før særlige poster og landede på 827 millioner kroner.

Med en valuation på 9,5 milliarder kroner i Computerworlds seneste udgave af Top 50, er selskabet et af de bedst placerede på listen over de mest værdifulde danske it-succeser. 2024-udgaven af Top 50 bliver offentliggjort i morgen

Better Collective venter desuden tocifret salgs- og indtjeningsvækst i 2024. Selskabet regner med at lande en omsætning på mellem 2,9 og 3,1 milliarder kroner, og forventningen til indtjeningen før særlige poster - såkaldt EBITDA - forventes at ramme mellem 930 millioner og 1 milliard kroner.

“Takket være en fantastisk indsats af alle medarbejdere i Better Collective blev 2023 et fremgangsrigt år på tværs af gruppen præget af profitabel vækst, samtidig med at vi fortsatte vores strategiske investeringer for at lægge fundamentet for fremtiden,” siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective.

“Jeg er glad for at se, hvordan vi fortsætter med at udvikle engagerende sportsindhold og tiltrække flere sportsfans til vores sportsmediebrands, alt imens vi konsekvent leverer værdi til vores partnere. 2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe,” siger Jesper Søgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job