KL efter Chromebook-sag: Vi har brug for at kunne overvåge brugernes adfærd - der er brug for en lovændring

Den store Chromebook-sag om skolernes brug af Google Workspace gør det klart, at der er brug for en lovændring. For mange andre end tech-giganterne har brug for at overvåge brugernes adfærd, hvis tingene skal fungere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / KL)

Der er brug for en lovændring i Danmark, hvis den digitale understøttelse af den offentlige forvaltning skal fungere.

For der er mange andre end lige de amerikanske tech-giganter, der har brug for at overvåge brugernes adfærd i systemerne.

Sådan lyder det fra KL i kølvandet på Datatilsynets nylige afgørelse om den flere år gamle Chromebook-sag og 53 danske kommuners brug af Google Workspace i undervisningen.

Her har problemet været, at data lagres og anvendes hos Google. Datatilsynet har derfor konkluderet, at der kun er tre løsninger: At Google selv gør noget, at kommunerne stopper med at vidergive oplysninger eller at lovgivningen ændres.

Langt større

Her er der reelt kun een mulighed, mener KL, nemlig at loven ændres.

For problemet er langt større og rækker langt ud over Google, mener KL-direktør Christian Harsløf.

Til KL’s eget blad Danske Kommuner siger han, at kommunerne i dag ikke har ret mange it-systemer kørende, som kan fungere, hvis de til punkt og prikke skal leve op til Datatilsynets krav.

“Stort set alle it-udviklere, jeg kender til, arbejder med at optimere brugeroplevelsen hele tiden. Og det kræver, at man kan overvåge brugernes adfærd inde i systemerne. Det er ikke en praksis, der er forbeholdt tech-giganterne. Det er noget, mange gør, og det er jo også noget, vi som brugere langt hen ad vejen gerne vil have, fordi vi gerne vil have gode systemer,” siger han til bladet.

Ifølge Christian Harsløf gælder det eksempelvis omsorgsjournalerne i ældreplejen, sygehusenes patientjournaler, it-systemerne på jobcentrene og meget andet.

“Der er brug for grundlæggende overvejelser om brugen af it i det offentlige, og hvis ikke der kommer en løsning på det her, så kan vi starte med at se it forsvinde mere eller mindre ud af folkeskolen, og så kan vi ellers gå i gang på de andre velfærdsområder bagefter. Og så tror jeg, vi vil konstatere, at vi er ilde stedt,” siger han.

KL’s formand, Martin Damm, fremlagde for tre uger samme synspunkt.

Han sagde her, at kommunerne mener, at der er hårdt brug for en fælles ramme og et fælles retsgrundlag på området.

“Den her afgørelse handler ikke kun om skoleområdet, men kan få konsekvenser for alle velfærdsområderne. Det er altså meget omfattende. Og det betyder samtidig, at hele it-landskabet vil skulle forandres. Vi har en lovgivning, som ikke er fulgt med tiden. Det spænder voldsomt ben for kommunernes arbejde. Og dét er regeringen nødt til at ændre på,” lød det dengang fra formanden i et brev til regeringen.

Læs også:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job