Europæisk kapitalfond vil investere milliarder i dansk it: Disse områder er i kikkerten

En af Europas største kapitalfonde har rejst i alt 16,5 milliarder kroner, hvoraf en ”solid andel” forventes at blive brugt på investeringer i danske it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Giorgio Trovato via Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Mangel på medarbejdere bremser væksten
  • Milliarderne kastes mod AI, sikkerhed og complience
592
3 min
Software er et marked med høj vækst, og Danmark har en relativ god track-record, når det kommer til at udvikle og udklække innovative it-selskaber.

Derfor tiltrækker danske it-selskaber også ofte opmærksomhed fra enorme pengetanke i form af kapitalfonde og store konkurrerende it-selskaber, som vil konsolidere og udvide sin portefølje gennem opkøb.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg