Nørgaard: Efter prøvesmagningen i går var min gennemsnitshastighed på el-cyklen hjemad 5,3 km/t - og denne klumme bliver kort

Klumme: Jeg prøvesmagte en flaske Stolichnaya med 20 firmabolcher i går, FØR jeg deltog i en voldsom vinsmagning med vine fra seks lande

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Jeg prøvesmagte en flaske Stolichnaya med 20 firmabolcher i går, FØR jeg deltog i en voldsom vinsmagning med vine fra seks lande, heriblandt Argentina.

De andre sagde, at der skulle 40 hhv. 60 bolcher i den næste udgave.

Min gennemsnitshastighed på el-cyklen på hjemturen var 5, 3 km/t. Jeg faldt derpå i søvn i den gode IKEA-stol og har sovet godt, men denne klumme bliver mit livs korteste.

Velkommen til fredag og weekend.

1) Jeg elsker mine læsere. De er Verdens klogeste flok. Nak og Æd har lavet baconvodka - gå til 7:15 og bliv forundret: Nak & Æd drikker baconvodka i Polen

2) Jeg har tænkt på de skadevirkninger, som et enkelt menneske kan forårsage.

Bin Laden indførte egenhændigt de meget seriøse personchecks i alle lufthavne. Britta indførte omfattende fire-øjne-checks i det offentlige. Findsen nedbrød helt selv det danske forsvar.

Og fik de virkelig den straf, som de fortjente?

Skulle Bin Laden ikke have været tvunget til at gå gennem scanneren hvert femte minut resten af sit liv og skulle den ikke bippe hver gang, så han skulle kropsvisiteres?

Skal Britta ikke tvinges til at få godkendt alt - ALT - i hendes liv af to-tre andre, før hun kan foretage sig selv det mindste? Og skal Findsen ikke tvinges til at få alle sine idéer ført forbi et udvalg inde i DJØF resten af sit liv?

3) Janus er meget tæt på at blive officielt udnævnt til min chef-vice-diktator.

Han bør også inviteres til Nak & Æd. Prøv at læse det her: Janus - en legende fødes

4) Mit møde med A på Amager Bryghus Taproom Nørreport forleden resulterede i en meget vigtig opdagelse: GPT4 taler volapyk.

Her er et eksempel:

Sød diktator på volapyk

5) Kammeradvokaten, hvor de tre "partnere" hver tjener 15 af de store i grundløn og DERTIL får bonus hver gang, de komplicerer vores liv, er blevet skidesure på foreningen af grådige advokater, der ikke mere kan holde KA-monopolet ud og har meldt sig ud af foreningen.

Den lader vi lige stå et øjeblik. En af mine venner, der i tæt på 200 år har arbejdet for et andet nationalt monopol, gjorde mig opmærksom på dette skønne paradoks.

Hvornår gider vi ikke længere hælde SÅ mange officielle kroner ned i gabet på tre grådige nordsjællændere? Svaret er formentlig: Aldrig.

6) Når I trænger til et skønt og godt grin, så gå ind på ballade.dk - tak til J for det tip.
7) Forleden på cykel på vej på arbejde slog det mig, at den danske presse meget ofte laver Infotainment & Forskrækkelse frem for Information & Formidling, som de egentlig fik som opdrag, da man definerede Magtens Forskellige Roller.

Men er det bare mig, der er blevet bitter med alderen?

8) Jeg fik et tip fra en NetCompany123-ansat vedrørende selskabets akademi, og her er det uforkortet:

"Det er faktisk noget, som står meget tydeligt på vores hjemmeside: https://netcompany.com/careers/early-careers/academy/

Jeg har hørt en del brok over manglende kommunikation udadtil, og indad har vi ikke fået mere at vide, så frustrationen har været høj.

Det overraskede ledelsen, som åbenbart ikke har hørt om "shit storm", og marketing, som vi har haft så store udgifter til, at analytikere kritiserede det, vidste heller ikke, at man skulle tage den åbne vej med den slags. Amatøragtigt for at være ærlig."

Og det var dét. Jeg orker ikke at skrive mere i dag. God weekend.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S