Langt størstedelen af landets små og mellemstore virksomheder er ved at være klar til at skifte papirblanketter ud med indberetninger til det offentlige via computeren.
Det viser en undersøgelse, som Håndværksrådet og Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har udarbejdet blandt mere end 500 af Håndværksrådet medlemsvirksomheder.
Hele 94 procent af rådets virksomheder anvender it og computere i en eller anden udstrækning, mens blot seks procent endnu ikke har indført computere endnu.
Er godt i gang
Mere end halvdelen af de små og mellemstore virksomheder er allerede nu godt i gang. De indsender nemlig den månedlige moms-indberetning til det offentlige via nettet.
De små og mellemstore virksomheder ønsker dog flere steder, hvor de kan udnytte nettet og deres computere til at forbedre de mere administrative sider af virksomheden, når det handler om kontakten med det offentlige.
Rapporten anbefaler derfor, at det offentlige øger antallet af digitale indberetningsmuligheder, så virksomhederne får flere muligheder for at udnytte deres computer.
Det er dog et klart ønske fra virksomhederne, at de digitale funktioner skal være bådere lettere og hurtigere, ligesom de skal lette det administrative arbejde.
Behov for råd og vejledning
Samtidig er der behov for mere råd og vejledning.
Især de mindste virksomheder har brug for hjælp i overgangen fra papir til it. Her foretrækker de klart en telefon-hotline, så de kan ringe til en rådgiver, der kan hjælpe dem, når computeren ikke makker ret.
Håndværksrådet anbefaler, at der udarbejdes fælles retningslinier, så samtlige indberetninger til de forskellige myndigheder kommer til at køre efter samme skabelon, som de enkelte virksomheder kan genkende.
Rådet anbefaler desuden, at de digitale løsninger bliver 'intelligente', så de for eksempel automatisk udfylder felter med oplysninger, som det offentlige har i forvejen og automatisk opdager fejl og udsender kvittering efter indberetningen.
Relevant link