Selvom nettet er som skabt til dialog og deltagelse, udnytter de fleste hjemmesider kun mulighederne i begrænset omfang - eller slet ikke, fremgår det af en undersøgelse, som forskernetværket Modinet offentliggør til efteråret.
Undersøgelsen bygger på en kortlægning af næsten 200 hjemmesider i Danmark og 14 andre lande, fremgår det af en pressemeddelelse fra Modinet - Center for Medier og Demokrati.
Undersøgelsen omfatter hjemmesider for såvel politiske partier, interesseorganisationer og nationale parlamenter som private virksomheder og enkeltpersoner.
- Internettet er ofte blevet beskrevet som et tag-selv-bord, hvor den enkelte borger kan forfølge sin egen smag og interesser. Men vores undersøgelser viser, at menuen stadig bliver fastlagt af ret få kokke og med ganske bestemte retter, siger professor ved Københavns Universitet, Klaus Bruhn Jensen, der har stået for undersøgelsen.
Han fremhæver, at der på internettet er masser af topstyret information, men langt mellem hjemmesider, som virkelig inviterer brugerne til at blande og ytre sig.
Ifølge Klaus Bruhn Jensen viser den nye undersøgelse, at interesseorganisationer er flittigst til at udnytte nettets demokratiske potentiale, mens eksempelvis virksomheder sjældent bruger hjemmesider til reel dialog med brugere og kunder.
Endvidere konkluderes det, at privatpersoners hjemmesider som regel handler om alt andet end politik.
Undersøgelsen er fortaget som led i det tværfaglige forskningsprojekt Modinet ved Center for Medier og Demokrati.