Midt i opkøbsrygter: Kapitalfond køber massivt op af NNIT-aktier

Opkøbsrygterne af NNIT tager en ny drejning med en kapitalfond, der forsøger at presse prisen op, lyder det fra aktieanalytiker.

Artikel top billede

"Som at flytte til New York sammenlignet med der hvor vi kommer fra," forklarede NNIT-medarbejder, da nyt hovedsæde på Islands Brygge blev indviet i august 2024. (Foto: NNIT)

Kapitalfonden Polaris udbasunerer, at fonden henover 2024 har købt gevaldigt op i NNIT.

Ejerandelen er dog stadig under de fem procent, som er grænsen for, at man offentligt kan melde sin ejerandel via fondsbørsen.

Det har fået flere aktieanalytikere til at spå om, at kapitalfonden Polaris er igang med at presse prisen på NNIT op efter, at der har floreret rygter om, at flere potentielle købere er interesseret i at overtage Novo Nordisk tidligere it-selskab, skriver Børsen.

“Det er en opsigtsvækkende timing, at Polaris melder ud nu. De stempler ind som en bidragsyder til at presse prisen op, hvis der er en køber derude,” lyder det fra Lars Hytting, chef for aktiehandel hos kapitalforvalteren Arthascope ifølge mediet.

Sidste uge bragte mediet Insidebusiness historien om, at en række potentielle købere er interesseret i at overtage NNIT - et salg, som storaktionæreren Novo Holdings eftersigende ikke er afvisende overfor, da købsprisen lyder på 30 procent over den nuværende kurs.

NNITs aktie har generelt haft det rigtigt godt i årets løb med en vækst på 53 procent, hvor kursen har taget et gevaldigt hop efter opkøbsrygterne i sidste uge.

2024 er året, hvor NNIT har stået på egne ben som rendyrket konsulenthus efter salget af infrastrukturforretningen, der nu hedder Aeven.

Det er en måned siden, at andet kvartals regnskab blev præsenteret. Et resultat, der viste en omsætning på 474 millioner kroner efter en stigning på 11,8 procent.

”Jeg er særlig glad for udviklingen i den danske forretning. Vi fortsætter med at vokse – primært med vores eksisterende kunder – og så er vi tæt på at vinde en række nye kontrakter, som vi forventer at lukke i andet halvår af 2024,” forklarede NNIT’s CEO, Pär Fors, til Computerworld dengang.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S