Artikel top billede

Polly Clémentine Nielsen Boutet-Loviff, 23 år, er en af de mest rutinerende på cyberlandsholdet. Hun foretrækker at udregne kryptografi i hånden. (Foto: Frederik Therkildsen)

Blandt primtal, sårbarheder og hacking fandt Polly sit helle: Nu er hun en af Europas bedste til at bryde digitale låse op

EM i cybersikkerhed 2024, Torino: Som transkønnet skiller danske Polly Clémentine Nielsen - med hackeraliaset 'Pollyglot' - sig ud, men når først konkurrencen går i gang skiller hun sig kun ud ved at være en af Europas bedste til at knække kryptografiske koder.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Pollyglot kom ind i hackingens verden
  • Hvorfor en firewall er overvurderet ifølge en Europas bedste hackere
1.070
5:30 min
Startskuddet til europamesterskabet i cybersikkerhed har netop lydt. 370 unge mennesker er i digital tvekamp om den prestigefyldte titel som Europas bedste hackere under 25.

Hvert landshold består af 10 personer. Men hvad er årsagen til, at netop de 10 danske unge nu er iført sponsorerede tracksuits i røde og hvide farver og sendt af sted til den italienske storby Torino for at konkurrere?

Alle deltagerne har forskellige spidskompetencer, nicheområder, hvor de hver især er mestre. Fælles for dem er, at de i barndommen kastede sig over Rubiks-terningen frem for fodbolden.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for