Gratis hjælp til ransomware-ofre: Nyt dekrypteringsværktøj er offentligt

Selvom ShrinkLocker-ransomwaren er knap så avanceret som nye varianter, så har den stadig mange ofre. Det er 32. sæt af dekrypteringsnøger, som Bitdefender deler gratis.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bitdefender har netop udgivet et gratis værktøj, der kan låse filer op, som er krypteret af ShrinkLocker-ransomware.

ShrinkLocker er måske ikke lige så avanceret som de nyere ransomware-varianter, men Bitdefender påpeger, at brugen af lidt "ældgamle metoder" faktisk gør det til en overraskende enkel og effektiv ransomware, skriver The Register.

"Ved hjælp af en kombination af Group Policy Objects (GPO'er) og planlagte opgaver kan ShrinkLocker kryptere flere systemer i et netværk på helt ned til 10 minutter per enhed," forklarer Martin Zugec, teknisk direktør hos Bitdefender.

Malwaren blev opdaget udnyttet første gang i maj. Den bruger VBScript i kombination med Windows’ BitLocker-kryptering til at låse filerne.

At dekryptere vil altid være en reaktiv løsning

Denne enkelhed gør angrebet særligt attraktivt for individuelle hackere, som ikke nødvendigvis er en del af et større ransomware-netværk, tilføjer den tekniske direktør.

Men Zugec advarer om, at dekrypteringsværktøjer altid vil være en reaktiv løsning – og derfor ofte kun fungerer inden for specifikke tidsrammer eller softwareversioner.

Det er den 32. dekrypteringsnøgle, som Bitdefender har reversed engineered. Du kan finde hele listen samt dekrypteringsnøglen til ShrinkerLocker her - sammen med en how to-guide.

Ifølge mediet The Register har Kaspersky set ShrinkLocker-malwaren brugt til at angribe stål- og vaccineproducenter og offentlige institutioner i Mexico, Indonesien og Jordan.

Microsoft har også advaret om, at iranske cyberkriminelle har misbrugt Windows’ indbyggede BitLocker-funktion til at kryptere inficerede enheder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect