Gratis hjælp til ransomware-ofre: Nyt dekrypteringsværktøj er offentligt

Selvom ShrinkLocker-ransomwaren er knap så avanceret som nye varianter, så har den stadig mange ofre. Det er 32. sæt af dekrypteringsnøger, som Bitdefender deler gratis.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bitdefender har netop udgivet et gratis værktøj, der kan låse filer op, som er krypteret af ShrinkLocker-ransomware.

ShrinkLocker er måske ikke lige så avanceret som de nyere ransomware-varianter, men Bitdefender påpeger, at brugen af lidt "ældgamle metoder" faktisk gør det til en overraskende enkel og effektiv ransomware, skriver The Register.

"Ved hjælp af en kombination af Group Policy Objects (GPO'er) og planlagte opgaver kan ShrinkLocker kryptere flere systemer i et netværk på helt ned til 10 minutter per enhed," forklarer Martin Zugec, teknisk direktør hos Bitdefender.

Malwaren blev opdaget udnyttet første gang i maj. Den bruger VBScript i kombination med Windows’ BitLocker-kryptering til at låse filerne.

At dekryptere vil altid være en reaktiv løsning

Denne enkelhed gør angrebet særligt attraktivt for individuelle hackere, som ikke nødvendigvis er en del af et større ransomware-netværk, tilføjer den tekniske direktør.

Men Zugec advarer om, at dekrypteringsværktøjer altid vil være en reaktiv løsning – og derfor ofte kun fungerer inden for specifikke tidsrammer eller softwareversioner.

Det er den 32. dekrypteringsnøgle, som Bitdefender har reversed engineered. Du kan finde hele listen samt dekrypteringsnøglen til ShrinkerLocker her - sammen med en how to-guide.

Ifølge mediet The Register har Kaspersky set ShrinkLocker-malwaren brugt til at angribe stål- og vaccineproducenter og offentlige institutioner i Mexico, Indonesien og Jordan.

Microsoft har også advaret om, at iranske cyberkriminelle har misbrugt Windows’ indbyggede BitLocker-funktion til at kryptere inficerede enheder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S