Gratis hjælp til ransomware-ofre: Nyt dekrypteringsværktøj er offentligt

Selvom ShrinkLocker-ransomwaren er knap så avanceret som nye varianter, så har den stadig mange ofre. Det er 32. sæt af dekrypteringsnøger, som Bitdefender deler gratis.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bitdefender har netop udgivet et gratis værktøj, der kan låse filer op, som er krypteret af ShrinkLocker-ransomware.

ShrinkLocker er måske ikke lige så avanceret som de nyere ransomware-varianter, men Bitdefender påpeger, at brugen af lidt "ældgamle metoder" faktisk gør det til en overraskende enkel og effektiv ransomware, skriver The Register.

"Ved hjælp af en kombination af Group Policy Objects (GPO'er) og planlagte opgaver kan ShrinkLocker kryptere flere systemer i et netværk på helt ned til 10 minutter per enhed," forklarer Martin Zugec, teknisk direktør hos Bitdefender.

Malwaren blev opdaget udnyttet første gang i maj. Den bruger VBScript i kombination med Windows’ BitLocker-kryptering til at låse filerne.

At dekryptere vil altid være en reaktiv løsning

Denne enkelhed gør angrebet særligt attraktivt for individuelle hackere, som ikke nødvendigvis er en del af et større ransomware-netværk, tilføjer den tekniske direktør.

Men Zugec advarer om, at dekrypteringsværktøjer altid vil være en reaktiv løsning – og derfor ofte kun fungerer inden for specifikke tidsrammer eller softwareversioner.

Det er den 32. dekrypteringsnøgle, som Bitdefender har reversed engineered. Du kan finde hele listen samt dekrypteringsnøglen til ShrinkerLocker her - sammen med en how to-guide.

Ifølge mediet The Register har Kaspersky set ShrinkLocker-malwaren brugt til at angribe stål- og vaccineproducenter og offentlige institutioner i Mexico, Indonesien og Jordan.

Microsoft har også advaret om, at iranske cyberkriminelle har misbrugt Windows’ indbyggede BitLocker-funktion til at kryptere inficerede enheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network