Droner i krig - sådan anvendes de mest effektivt på slagmarken

Med en ny spotudstilling har Krigsmuseet åbnet dørene for den slags droner, som er blevet vigtige og relativt billige våben i moderne krigsførelse, ikke mindst i Ukraine.

Artikel top billede

Tanks, kemiske våben, fly, ubåde, langtrækkende missiler og atombomber.

Nye opfindelser har spillet afgørende roller i fortidens krige, og det gør de både i nutidens og fremtidens krige.

I disse år er det især droner, der er det helt nye våben på slagmarken. Igen og igen ser vi videoer af russiske droneangreb rettet mod Ukraine – ligesom ukrainske dronepiloter spreder skræk og rædsel blandt de invaderende russiske soldater.

Og tidligere på året var det danske soldater på fregatten Ivar Huitfeldt, der i Det Røde Hav måtte afværge droneangreb fra fjendtligtsindede styrker fra Houthi-bevægelsen.

Det er således en yderst relevant spotudstilling, som Krigsmuseet i København netop har slået dørene op for med ”Game Changer? Droner i krig”.

Her kan man som gæst komme tættere på både små og store droner og forstå, hvordan de bliver brugt i krig.

Men også hvordan droner har udviklet sig – og hvad de kommer til at betyde for fremtidens krige.

På grund af den igangværende krig har det ikke været muligt at transportere en ukrainsk drone fra slagmarken til København.

Til gengæld kan man se og høre en ukrainsk dronepilot fortælle om sin indsats i krigen – og hvordan han har det, når han via sin drone får ram på russiske styrker.

Der er dog også masser af fysiske droner i udstillingen – hvoraf den mindste Black Hornet kan skjules i en hånd og bruges til at kigge rundt om det næste hjørne, flyve ind i en fjendtlig bygning eller rekognoscere over den nærmeste bakke.

Gæster kan også komme helt tæt på, når danske soldater tilbage i 2017 bruger en Puma-drone til overvågning i Irak – og få en fornemmelse af, hvordan dronen både kan skabe overblik og komme helt ned i detaljen i den irakiske hverdag.

Det er også muligt at prøve, om man kan snyde en drone med et termisk kamera, der måler varmeforskelle.

Og så er der fremtidens brug af droner, som med indbygget kunstig intelligens kan operere uden menneskelige piloter og angribe i flok med konstant viden om sine artsfællers placering. Det scenarie fortæller udstillingens eksperter selvfølgelig også om.

Kommer man forbi Krigsmuseet inden nytår, kan man i øvrigt også nå at se og mærke den store udstilling om krigen i Afghanistan. Der er nemlig fri adgang til det øvrige museum, når entreen er betalt.

Spotudstilling: Game Changer? Droner i krig

Hvor: Krigsmuseet, Tøjhusgade 3, 1220 København K


Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S