Google appellerer dom efter at have tabt i retten til spilselskab

Google mener ikke dommen i Epic-sagen er rimelig.

Artikel top billede

(Foto: Sergei Tokmakov/Pixabay)

Søgemaskinegiganten Google har appelleret rettens afgørelse af selskabets sag mod Epic Games.

Retten i USA havde besluttet, at Google skulle åbne op for andre app-butikker på Android-telefoner, så det ikke blot var Googles Play-butik, der var tilgængelig.

Dommen kom efter, at spilproducenten Epic Games sidste år anklagede Google for konkurrenceforvridning ved at have en lukket platform.

Google er imidlertid uenig i afgørelsen.

"Dette tilfælde indebærer et ekstraordinært forsøg fra en enkelt konkurrent på at bruge det føderale retssystem til at omstrukturere den daglige drift af Googles app-butik, Google Play, og ensidigt omforme markeder med konsekvenser for millioner af tredjepart," skriver Google i selskabets appelanmodning.

Google beklager sig også over, at dommen påvirker selskabets mulighed for at konkurrere med Apple.

"Hvis ikke afgørelsen omgøres, vil forbuddet og den fejlbehæftede ansvarsafgørelse bag det direkte undergrave Googles bestræbelser på at konkurrere mod Apple og iPhone – en konkurrencesituation, der har drevet innovation og bragt konkrete fordele til forbrugere verden over."

Hos Google håber man at få dommen og påbuddene om mere åbenhed helt afskaffet. Appellen er indsendt til Ninth Circuit Court of Appeals.

Find appeldokumentet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS