Morgenbriefing: Danmark sårbar over for sabotage på søkabler / Seniorer fylder mere på det danske arbejdsmarked / Mozilla skrotter “Do Not Track”-funktionen i Firefox

DI advarer: Danmark sårbar over for sabotage på søkabler. Seniorer fylder mere på det danske arbejdsmarked. Mozilla skrotter “Do Not Track”-funktionen i Firefox. Rapport: Store sikkerhedsbrister i håndtering af hardware. Amerikansk domstol afviser at udskyde TikTok-forbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen derude
Velkommen til årets sidste mandags-morgenbriefing fra Computerworld, hvilket betyder, at vi nu er trådt ind i den sidste normale arbejdsuge, inden helligdagene op til jul for alvor begynder.

Det betyder også, at Computerworlds morgenbriefing går på ferie efter denne uge og vender stærkt tilbage efter nytår.

Jeg, Thomas Møgelbjerg, har fornøjelsen af at bringe jer de sidste fem morgenbriefinger i 2024.

Tak fordi I læser med.

DI advarer: Danmark sårbar over for sabotage på søkabler

Sabotage mod undersøiske datakabler bliver stadig mere udbredt.

Senest i november, hvor et datakabel mellem Sverige og Finland blev kappet over, og ifølge Andreas Holbak Espersen, branchedirektør i DI Digital og Martin Lippert, CEO i GlobalConnect, er det kun et spørgsmål om tid, før Danmark kan blive ramt.

Søkabler transporterer 99 procent af al international datatrafik og udgør rygraden i vores digitale samfund.

Et angreb på disse kabler kan lamme samfundet og få vidtrækkende konsekvenser for økonomi, sikkerhed og velfærd.

Finske myndigheder anslår, at omkring 200 søkabler i Østersøen beskadiges hvert år – ofte som følge af sabotage.

Dansk Industri opfordrer til øget samarbejde i Norden, EU og NATO for at styrke beskyttelsen af kablerne. Blandt forslagene er et fælles nordisk kabelskib og et lager af reservekabler, der kan sikre hurtig reparation i tilfælde af angreb.

Seniorer fylder mere på det danske arbejdsmarked

I kampen om de unge it-talenter har mange it-selskaber satset på graduate-programmer og karrieredage på uddannelsesinstitutioner. Men en ny analyse fra Dansk Industri viser, at der også findes et stort potentiale blandt seniorer.

Fra 2012 til 2022 er antallet af beskæftigede over 60 år steget med 142.000 personer. Samtidig viser undersøgelsen, at hver tiende danske virksomhed udelukkende har ansatte over 60 år – særligt inden for finansiering, forsikring og ejendomshandel.

”Seniorerne bidrager med erfaring, viden og stabilitet. De bliver længere på samme arbejdsplads sammenlignet med yngre medarbejdere,” siger Steen Nielsen, chef for arbejdsmarkedspolitik i DI, til Ritzau.

Med et stadig større behov for arbejdskraft i it-branchen kan seniorernes kompetencer være en nøgle til at dække nogle af hullerne i rekrutteringen.

Mozilla skrotter “Do Not Track”-funktionen i Firefox

Den engang banebrydende “Do Not Track” (DNT)-funktion i Firefox bliver fjernet i den nyeste version af browseren. Mozilla var i 2009 først med at implementere funktionen, men vurderer nu, at den ikke længere tjener sit formål.

Mange websites ignorerer DNT-signalet, og Mozilla advarer om, at brugerne kan have en falsk følelse af privatlivsbeskyttelse, mens de stadig efterlader digitale spor.

Fremover bliver brugerne nødt til at benytte eksterne værktøjer som VPN-tjenester, hvis de ønsker at beskytte deres privatliv online. Beslutningen rejser spørgsmålet, om browsere som Google Chrome og Microsoft Edge vil følge trop.

Rapport: Store sikkerhedsbrister i håndtering af hardware

En ny undersøgelse fra HP afslører alvorlige mangler i virksomheders sikkerhed omkring computere og printere.

Rapporten bygger på svar fra over 800 it- og cybersikkerhedsansvarlige samt 6.000 hybridarbejdende medarbejdere.

Her peger 68 procent af it-cheferne på, at hardware- og firmwaresikkerhed ofte bliver nedprioriteret – til trods for at 81 procent mener, at det burde være en prioritet.

Rapporten afslører også, at:

  • 53 procent deler adgangskoder med andre eller genbruger svage passwords.
  • 60 procent undlader at installere firmwareopdateringer med det samme af frygt for tekniske fejl, selvom de fleste erkender, at øjeblikkelige opdateringer er afgørende.
  • 34 procent af virksomhederne har oplevet en leverandør dumpe en sikkerhedsaudit, men kun 18 procent af disse stopper samarbejdet.

Amerikansk domstol afviser at udskyde TikTok-forbud 

Det sociale medie TikTok står over for en akut udfordring, efter en amerikansk appeldomstol fredag afviste selskabets anmodning om mere tid til at modsætte sig en lov, der kræver, at kinesiske ByteDance - der ejer TikTok - frasælger TikTok inden 19. januar.

TikTok advarer om, at loven vil lukke platformen, som har 170 millioner månedlige brugere i USA.

Talsmænd for TikTok siger til Reuters, at selskabet vil appellere, og henviser til højesterets tradition for at beskytte ytringsfriheden.

Den amerikanske regering har brede beføjelser til at forbyde udenlandske apps, og det amerikanske justitsministerium ser kinesisk kontrol over TikTok som en sikkerhedstrussel, hvilket TikTok afviser.

TikTok forsvarer sig med, at dataen på de amerikanske brugere opbevares i USA på Oracle-servere.

Hvis højesteret ikke blokerer loven, har ByteDance ikke andre muligheder end at frasælge den amerikanske TikTok-forretning, hviket forstat skal ske 19. januar.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S