Onsdagens aviser om it

Mathiesen tvunget til frasalg efter pengenød. Dansk fladskærmsproducent køber krakket firma.

Mathiesen tvunget til frasalg efter pengenød

Underskuddet i det svenske it-selskab Cellpoint, hvor Michael Mathiesen er administrerende direktør, er steget til seks millioner kroner i årets første kvartal. Han sælger derfor selskabet Satsafe og satsningen på satellitbaserede positioneringssystemer fra. Michael Mathiesen har derudover været på jagt efter en finansieringspartner til at låne 10 millioner svenske kroner til udviklingen af et trådløst headset. (Børsen)

Dansk fladskærmsproducent køber krakket firma

Mermaid Technology, den danske producent af computerfladskærme, har overtaget aktiviteterne fra den krakkede leverandør af computerhukommelse, Easymemory. Selskabet hed oprindelig EZ-Memory og blev stiftet John R. Trolle, der også stiftede konkursramte, børsnoterede Memory Card Technology. Easymemory skifter nu navn til Mermaid Memory og flytter til nye lokaler Århus med fem-seks ansatte. (Børsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere