Køb, køb, køb: AI bør være en naturlig del af den militære oprustning herhjemme

Klumme: Digitalisering og kunstig intelligens bør være en central del af Danmarks militære oprustning.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Kære Statsminister Mette Frederiksen,

"Køb køb køb."

Havde det været din prompt til ChatGPT, havde du fået et meget dårligt resultat ud i den anden ende. Jeg tror, vi alle kan være enige om, at der skal oprustes på det danske militær for at stå bedre mod truslen østfra, men det må være mere nuanceret.

Og som jeg hørte på det opfølgende pressemøde, er fokus på materiel. Den digitale del af det militære beredskab må ikke blive henvist til en note i dette historiske setup. Og her taler jeg ikke om hardware alene.

Jeg tænker på de mange muligheder for digitalisering og især brug af kunstig intelligens, som kan spare millioner af kroner.

AI’s evne til at skabe simuleringer digitalt, der kan hjælpe med at afgøre, om en løsning skal realiseres eller ej, kan blive den vigtigste brik i hele dette militærindkøb.

Det er præcis det, som de store industrivirksomheder gør lige nu: De skaber AI-simuleringer af den fremtid, de skal forholde sig til – hvad enten det handler om byggeri, infrastruktur, services eller lignende.

Og så bygger eller køber de først på baggrund af den viden. Fordi AI-simuleringer er enormt tæt på virkeligheden i dag.

Digitalisering ændrer krigens spilleregler

Fremtidens krigsførelse bliver ikke alene afgjort af kampvogne og missiler, men af data, AI og digitalisering.

Ifølge forskere fra Københavns Universitet vil teknologier som big data og kunstig intelligens få afgørende betydning i fremtidens konflikter.

Vi taler om kapaciteten til at forudse fjendens næste træk, optimere forsyningskæder og effektivisere beslutningsprocesser i realtid.

Men vi skal også huske på, at den digitale transformation ikke kun handler om teknologi, men om at skabe et attraktivt og moderne forsvar for de unge talenter.

Det er her, digitalisering kan gøre en kæmpe forskel – ved at tilbyde både de rette værktøjer og et miljø, der appellerer til næste generation af soldater.

En ny organisationsmodel for krigsførelse

De digitale værktøjer har ændret grundlaget for både strategisk og taktisk krigsførelse.

I stedet for traditionelle stordriftsmodeller som hos Rusland – med store mængder mandskab – kan fremtidens forsvar blive intelligent og dimensioneret ved at kombinere mennesker, agenter og data.

Digitalisering har tilført nye dimensioner til, hvordan vi organiserer forsvaret, og har udfordret de gamle modeller. Er vi i stand til at udnytte disse muligheder i dag?

Digitalisering og AI skal være rygraden i Danmarks forsvar

Vi står i en situation, hvor vi ikke bare kan købe os til sikkerhed.

Hvis Danmarks forsvar skal være effektivt og fremtidssikret, skal digitalisering være selve rygraden.

Eksempelvis kan AI bruges til at analysere store mængder data og identificere mønstre, der kan afsløre potentielle trusler – både fysisk og digitalt.

Så her bør vi spørge os selv: Hvis vi kunne skabe et helt nyt forsvar, hvad ville det så se ud, hvis det var bygget på en digital kerne? Hvordan ville vi udnytte teknologi og digitalisering til at gøre vores forsvar både effektivt og fremtidssikret?

En afgørende udfordring: Tiltrækning og fastholdelse af unge talenter

En af de største udfordringer i forsvaret er at tiltrække og fastholde unge mennesker i en tid, hvor verden er i opbrud, og forholdene i forsvaret er langt under standard.

Derfor bør vi også adressere, hvordan digitalisering og AI kan tilføre nye værktøjer til ledere, hjælpe med at tiltrække og fastholde unge talenter og kvalificere ledere til at blive endnu bedre.

Målet er, at unge i forsvaret skal føle sig engagerede og motiverede til at kæmpe for Danmark og os alle sammen.

Ved at udnytte potentialet i digitalisering kan vi skabe et miljø, der ikke alene er teknologisk avanceret, men også attraktivt for den næste generation af soldater og specialister.

Lad os skabe et fremtidssikret forsvar

Så Mette Frederiksen, lad os ikke bare købe for at købe.

Lad os skabe et forsvar, der er lige så digitalt avanceret som de trusler, vi står overfor, og som samtidig formår at tiltrække og fastholde de unge talenter, der skal beskytte Danmark i fremtiden.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse