Milliontilskud til dansk bredbånds-tv

Selskabet Fasttv.net har i Danmark fået et kontant tilskud på 3,4 millioner kroner for at hjælpe satsningen på at sælge signaler til IP-tv. Fasttv.net leverer til flere elselskaber og håber på at gøre digitalt tv til meget mere end bare et tv-signal.

Svenske Bonnier sender nu et kapitaltilskud på 3,4 millioner kroner til den danske del af selskabet Fasttv.net, som leverer signaler til IP-tv.

I Danmark har selskabet nogle tusinde kunder, som får deres tv gennem Nesas og Seas-NVE's fibernet.

Med pengene vil selskabet nu satse yderligere på at få sine IP-signaler ud til danske tv-seere.

- Det er et udtryk for, at vi påtænker at føre os frem, også i Danmark. Jeg kan ikke lige nu afsløre, hvordan vi gør. Det skyldes, at vi sidder i nogle afsluttende forhandlinger, siger administrerende direktør Claus Michael Drastrup.

Fasttv.net har snart 50 tv-kanaler i sin digitale programpakke og suppleres af søsterselskabet SF Anytime, der har omkring 500 spillefilm til salg som video-on-demand.

Hos Fasttv.net handler digitalt tv dog om mere end bare at levere et digitalt tv-signal. Vejen frem er interaktive tjenester og en portal-tankegang.

- Tv i det gamle tv-univers' forstand vil om et par år være en mindre del af det samlede indhold. Vi markedsfører lige nu en Fasttv-portal, som blandt andet giver adgang til broadcast-tv og on demand-film. Men meget mere er på vej, siger Claus Michael Drastrup.

Ligesom andre selskaber bag bredbånds-tv har Fastnet.tv ikke Viasat i sin programpakke, og Claus Michael Drastrup er forstående over for visse selskabers tilbageholdenhed. På længere sigt er han dog overbevist om, at de relevante kanaler nok skal komme med i programpakken.

Samtidig forventer han ikke, at der går længe, før selskabet er klar til at sætte en dato på, hvornår nogle af signalerne sendes i HDTV-format.

Fasttv.net har omkring 20 fastansatte i Skandinavien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere