Apple udelukkes fra at forsvare en af de mest lukrative tech-aftaler i verden

Apples advokater får ikke lov til at få deres stemmer hørt i forsvaret for en af de mest lukrative tech-aftaler i verden.

Artikel top billede

(Foto: Terrillo Walls / Unsplash)

Apple har forgæves forsøgt at få sin stemme hørt i den amerikanske monopolretssag mod Google, hvor en eksklusiv søgeaftale til en værdi af op mod 20 milliarder dollar har været i gang i flere år.

Den amerikanske appelret i Washington D.C. har afvist Apples forsøg på at blive en del af sagen mod Google, der kan få store konsekvenser for virksomhedens lukrative aftale om at have Google som standardsøgemaskine på iPhones, skriver Ars Technica.

Afgørelsen bekræfter dermed en tidligere kendelse fra februar, hvor en anden distriktsdommer afviste Apples anmodning om at spille en begrænset rolle i den afsluttende del af retssagen.

Årsagen til afvisningen skyldes ifølge den seneste afgørelse, at Apple simpelthen var for langsom til at indsende sin anmodning.

Sagen blev indledt i 2020, men Apple forsøgte først at intervenere 23. december 2023.

Aftalen mellem Google og Apple indebærer, at Google fortsat er den forudindstillede søgemaskine på iPhones.

Det er tidligere blevet rapporteret, at aftalen havde en værdi af 18 milliarder dollar i 2021, mens det beløb steg til 20 milliarder dollar i 2022. Det svarer til henholdsvis omkring 125 milliarder kroner og 139 milliarder kroner.

Apple frygter, at en dom mod Google kan få konsekvenser for muligheden for at "indgå andre aftaler med Google", som det hedder i dokumenterne fra rettens behandling af anmodningen i december.

Afvisningen ved appelretten betyder, at Apple nu må nøjes med at fremlægge sine synspunkter via skriftlige indlæg udenfor retssalen.

Vil tvinge Google til store ændringer

Det amerikanske justitsministerium (DOJ) vandt monopolretssagen mod Google sidste år.

Domstolen konkluderede, at Google har opretholdt et monopol på søgning og onlineannoncering.

Nu skal retten beslutte, hvilke tiltag der skal tages for at afhjælpe Googles monopolstilling.

Justitsministeriet har blandt andet foreslået, at Google skal frasælge sin Chrome-browser og foretage ændringer i sin Android-forretning.

For at tage højde for nogle af Apples bekymringer har DOJ dog ændret det foreslåede endelige retsudfald.

De nye formuleringer tillader, at Google fortsat kan betale Apple for tjenester, der ikke er relateret til søgning.

Med Apples udelukkelse fra sagens mundtlige behandling er det nu op til retten at fastlægge Googles fremtidige forretningspraksis samt hvad det betyder for en af de mest lukrative tech-aftaler i verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job