Lønsystem skaber kaos: Danske medarbejdere har fået tilfældige beløb udbetalt

For anden gang på blot 10 måneder har medarbejderne hos Circle K fået udbetalt en forkert løn på grund af en manuel fejl i selskabet, som leverer lønnen.

Artikel top billede

Mange Cirkl K-ansatte vågnede mandag morgen op til udbetalinger, der ifølge dem virker helt tilfældige – nogle har fået for meget, andre for lidt.

Circle K bekræfter problemet og peger på deres eksterne lønforvalter, Zalaris, som årsagen til fejlen.

Overfor Ekstra Bladet bekræfter, Zalaris’ danske direktør, Jesper Marrup, fejlen, der skyldes en “manuel teknisk fejl”.

“Vi er selvfølgelig meget kede af situationen og arbejder på højtryk for at rette op,” siger han til Ekstra Bladet.

Jesper Marrup svarer dog ikke på, hvordan det kunne ske, at medarbejdere får helt tilfældige beløb. Til gengæld lover han, at dem, der mangler penge, snarest får resten af deres løn.

Han siger samtidig, at der er en plan for dem, der har fået for meget løn udbetalt.
Det er ikke første gang, lønudbetalingerne fra Zalaris har givet problemer til Circle K’s ansatte.

I maj 2024 stod medarbejderne i præcis samme situation – dengang måtte mange vente i flere dage på deres løn.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job