Adgang forbudt: Lobbyister, som går kinesiske Huaweis ærinde, må ikke mødes med EU-Kommissionen

Efter bestikkelsesskandale ønsker EU-Kommissionen ikke længere at mødes med lobbygrupper, der "agerer på Huaweis vegne".

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Europa-Kommissionen vil ikke længere mødes med organisationer, der lobbyer på vegne af Huawei.

Sådan lyder det fra en talsmand fra kommissionen efter en undersøgelse af påstået korruption i Europa-Parlamentet, som ville have gavnet det kinesiske teknologifirma.

"Kommissionen skal ikke mødes med nogen lobbygrupper og/eller brancheforeninger, der repræsenterer Huaweis interesser og/eller taler på dens vegne," har Kommissionens talsmandstjeneste sagt i en erklæring.

Erklæringen sendte ifølge mediet Politico chokbølger gennem Bruxelles, hvor det kinesiske firma har et stort lobby-fodaftryk, der spænder over politikområder fra teknologi til biler og energi, og er medlem eller har kontrakter med en lang række erhvervsforeninger, konsulentvirksomheder, advokatfirmaer og andre.

EU-Kommissionen præciserede, at den stadig vil tillade organisationer, der har Huawei som medlem eller klient i institutionen, hvis det vedrører møder, der ikke berører politiske spørgsmål i det kinesiske firmas interesser.

Møder vil stadig blive behandlet på et "ad hoc-grundlag," lød det efterfølgende fra talsmand for EU-Kommissionen, Olof Gill.

"Det er ikke praktisk eller muligt at forhindre paraplyorganisationer, der kunne have hundredvis af medlemmer" i at komme ind i Europa-Kommissionen, sagde han til Politico.

Møder med Huawei-embedsmænd er allerede forbudt

"Der er kloge mennesker her i Europa-Kommissionen, der har evnen til at forstå, om et bestemt emne, der er på dagsordenen med en bestemt paraplyorganisation, vedrører emner, der er af interesse for Huawei," sagde Olof Gill til mediet.

"Hvis der er noget, der tyder på, at dagsordenspunkter for eventuelle møder går i den forkerte retning, så sætter vi en stopper for det. Så enkelt er det."

EU-Kommissionen havde allerede forbudt "kontakt og møder" med Huawei-embedsmænd i marts, få dage efter at belgiske efterforskere iværksatte en korruptionsundersøgelse af det kinesiske teknologiselskabs aktiviteter i Bruxelles.

Mindst otte personer er blevet anklaget af den belgiske anklager - herunder en af ​​Huaweis øverste ledende ansatte i Europa - for aktiv korruption, hvidvaskning af penge og kriminel organisation.

Det er sket efter en række politirazziaer af lokaler i Belgien, Frankrig og Portugal.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect