Nu kræver den amerikanske regering, at Google sælger en del af sit annonce-imperium

Det amerikanske justitsministerium vil have Google til at sælge annoncemarkedspladsen Ad Exchange og selskabets udgiver-platform for at bryde virksomhedens "ulovlige monopol" på annoncemarkederne. Google afviser kravene og advarer om negative konsekvenser for udgivere og annoncører.

Artikel top billede

(Foto: PR: Pexels/Allen Boguslavsky)

Det amerikanske justitsministerium ønsker, at Google sælger sin digitale annoncemarkedsplads Ad Exchange samt Google for Publishers, som anvendes til styring og levering af annoncer på websteder.

Ønsket kommer efter en afgørelse fra en lokal amerikansk dommer. Dommeren fandt, at Google ulovligt havde opnået og opretholdt en dominerende position på to kritiske annoncemarkeder.

Det skriver Reuters.

Frasalg er nødvendigt for at opløse Googles monopolistiske kontrol og genoprette konkurrencen på de markeder, der omfatter annoncebørser og udgiver-annonceservere, lød det ifølge justitsministeriet under en retssag mandag.

Den lokale amerikanske dommer fastslog i sidste måned, at Google "forsætligt havde opnået og opretholdt monopolmagt" på disse markeder.

Det var endnu et nederlag for Google, efter at en anden dommer tidligere havde afgjort, at Google også har et ulovligt monopol på markedet for onlinesøgning.

Dommeren har fastsat en prøvedato i september efter at have hørt på argumenter fra både Google og justitsministeriet om mulige løsninger på Googles dominans på markedet for annoncemedier, som benyttes af onlineudgivere.

Google har reageret ved at sige, at virksomheden går ind for at åbne for realtidsbudgivning for konkurrenter.

Tech-giganten mener dog ikke, at justitsministeriet har et juridisk grundlag for at kræve frasalg af virksomhedens annonceteknologiske værktøjer.

"DOJ's (justitsministeriet, red.) forslag om at tvinge et frasalg af vores annonceteknologiske værktøjer går langt ud over domstolens resultater, har intet juridisk grundlag og vil skade både udgivere og annoncører," lyder det fra Lee-Anne Mulholland, Googles vicepræsident for Regulatory Affairs, i en officiel udtalelse.

En markedsplads for annonceplads

Ad Exchange fungerer som en markedsplads, hvor udgivere kan gøre usolgt annonceplads tilgængelig for realtidskøb.

Publisher-annonceservere er platforme, der benyttes af websteder til at opbevare og administrere deres digitale annoncebeholdning.

Teknologien gør det muligt for onlineudgivere, herunder nyhedsmedier og andre indholdsproducenter, at generere indtægter ved at sælge annonceplads.

Tidligere i 2024 tilbød Google at sælge Ad Exchange for at afslutte en EU-antitrust-undersøgelse.

Det forslag blev afvist af europæiske udgivere, der mente, at tilbuddet var utilstrækkeligt til at afhjælpe Googles dominerende stilling.

Ifølge Googles topchef, Sundar Pichai, kan det blive intet mindre end enden for Googles søgemaskine, som vi kender den, hvis USA's justitsministerium får held med at tvinge selskabet til at frasælge bestemte forretningsben.

Google er den ubestridte konge på markedet for onlinesøgning med over 90 procent af markedsandelene.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS