Nu kræver den amerikanske regering, at Google sælger en del af sit annonce-imperium

Det amerikanske justitsministerium vil have Google til at sælge annoncemarkedspladsen Ad Exchange og selskabets udgiver-platform for at bryde virksomhedens "ulovlige monopol" på annoncemarkederne. Google afviser kravene og advarer om negative konsekvenser for udgivere og annoncører.

Artikel top billede

(Foto: PR: Pexels/Allen Boguslavsky)

Det amerikanske justitsministerium ønsker, at Google sælger sin digitale annoncemarkedsplads Ad Exchange samt Google for Publishers, som anvendes til styring og levering af annoncer på websteder.

Ønsket kommer efter en afgørelse fra en lokal amerikansk dommer. Dommeren fandt, at Google ulovligt havde opnået og opretholdt en dominerende position på to kritiske annoncemarkeder.

Det skriver Reuters.

Frasalg er nødvendigt for at opløse Googles monopolistiske kontrol og genoprette konkurrencen på de markeder, der omfatter annoncebørser og udgiver-annonceservere, lød det ifølge justitsministeriet under en retssag mandag.

Den lokale amerikanske dommer fastslog i sidste måned, at Google "forsætligt havde opnået og opretholdt monopolmagt" på disse markeder.

Det var endnu et nederlag for Google, efter at en anden dommer tidligere havde afgjort, at Google også har et ulovligt monopol på markedet for onlinesøgning.

Dommeren har fastsat en prøvedato i september efter at have hørt på argumenter fra både Google og justitsministeriet om mulige løsninger på Googles dominans på markedet for annoncemedier, som benyttes af onlineudgivere.

Google har reageret ved at sige, at virksomheden går ind for at åbne for realtidsbudgivning for konkurrenter.

Tech-giganten mener dog ikke, at justitsministeriet har et juridisk grundlag for at kræve frasalg af virksomhedens annonceteknologiske værktøjer.

"DOJ's (justitsministeriet, red.) forslag om at tvinge et frasalg af vores annonceteknologiske værktøjer går langt ud over domstolens resultater, har intet juridisk grundlag og vil skade både udgivere og annoncører," lyder det fra Lee-Anne Mulholland, Googles vicepræsident for Regulatory Affairs, i en officiel udtalelse.

En markedsplads for annonceplads

Ad Exchange fungerer som en markedsplads, hvor udgivere kan gøre usolgt annonceplads tilgængelig for realtidskøb.

Publisher-annonceservere er platforme, der benyttes af websteder til at opbevare og administrere deres digitale annoncebeholdning.

Teknologien gør det muligt for onlineudgivere, herunder nyhedsmedier og andre indholdsproducenter, at generere indtægter ved at sælge annonceplads.

Tidligere i 2024 tilbød Google at sælge Ad Exchange for at afslutte en EU-antitrust-undersøgelse.

Det forslag blev afvist af europæiske udgivere, der mente, at tilbuddet var utilstrækkeligt til at afhjælpe Googles dominerende stilling.

Ifølge Googles topchef, Sundar Pichai, kan det blive intet mindre end enden for Googles søgemaskine, som vi kender den, hvis USA's justitsministerium får held med at tvinge selskabet til at frasælge bestemte forretningsben.

Google er den ubestridte konge på markedet for onlinesøgning med over 90 procent af markedsandelene.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S