Er dit Wi-Fi sløjt? Det bliver kun værre om få år, når 6 GHz-båndet er fyldt op

I Europa kæmper lige Wi-Fi-industrien lige nu mod teleselskaberne om, hvem der skal have adgang til det begrænsede 6 GHz-frekvenser, der ifølge undersøgelse er tæt på at blive overbelastet.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Stephen Phillips)

Wi-Fi-forbindelser i tætbefolkede boligområder er på vej mod overbelastning, og det kan få konsekvenser for både forbrugere og virksomheder.

Det viser en netop offentliggjort simulering fra den amerikanske netværks-tænketank CableLabs, der peger på, at 6 GHz-båndets kapacitet i beboelsesejendomme kan være udtømt inden for fem år, hvis ikke der åbnes op for mere spektrum.

Simuleringen, der er baseret på et tolvetagers lejlighedskompleks, viste, at omkring 30 procent af enhederne ville opleve Wi-Fi-forsinkelser på over 10 millisekunder og pakketab på to procent eller mere i spidsbelastningsperioder. Det skriver det britiske tech-medie The Register.

Ifølge CableLabs vil det kunne føre til hakken i videokald, problemer med streaming og frustration for gamere. Organisationen advarer nu om, at manglen på ubegrænset adgang til 6 GHz-frekvensen kan føre til dårligere netværk – og i sidste ende økonomiske konsekvenser.

Wi-Fi vs. teleselskaber – hvem vinder?

Selvom undersøgelsen altså er foretaget af en amerikansk tænketank, er problematikken om begrænsede 6 GHz-frekvenser også højaktuel i Europa.

Her kæmper Wi-Fi-industrien lige nu hårdt for at sikre adgang til de samme frekvenser.

En koalition af 58 netværksudbydere og brancheorganisationer rettede i denne uge en appel til EU’s teknologichef Henna Virkkunen om at gøre den øvre del af 6 GHz-båndet permanent tilgængelig for ubegrænset Wi-Fi-brug.

Men de står over for stærk modstand. Store teleselskaber presser nemlig samtidig på for, at 6 GHz-båndet i stedet reserveres til kommende 5G- og 6G-netværk, hvilket vil udelukke Wi-Fi-udbyderne fra at benytte det til frit tilgængelige netværk.

“Europa halter allerede bagefter i forhold til at indføre de nyeste Wi-Fi-standarder,” lyder det fra Dynamic Spectrum Alliance, en af organisationerne bag henvendelsen til EU-Kommissionen.

USA, Canada og Sydkorea har allerede allokeret dele af 6 GHz-båndet til Wi-Fi.

Men i Europa er spørgsmålet stadig under forhandling og ventes først afklaret med den kommende Digital Networks Act, som EU-Kommissionen først ventes at præsentere i slutningen af 2025.

Mens debatten ofte kredser om 5G og fremtidens mobilnet, minder Wi-Fi-industrien om, at langt størstedelen af verdens internettrafik starter eller slutter på et Wi-Fi-netværk – især i hjem, virksomheder og institutioner.

“Der er altid hype om 5G og 6G, men vi må ikke glemme, hvordan brugere i praksis forbinder sig til internettet,” siger Martha Suarez, præsident for Dynamic Spectrum Alliance, til Reuters.

EU’s Radio Spectrum Policy Group mødes næste gang den 17. juni, hvor spørgsmålet om 6 GHz og den fremtidige spektrumstrategi i Europa er på dagsordenen.

Annonce

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få inspiration fra spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank