Dumper priserne: Nvidia på vej med billig AI-chip til Kina efter amerikanske restriktioner

Amerikanske Nvidia forbereder en prisbillig AI-chip, som alene skal sælges i Kina. Pris per styk: Omkring 50.000 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia/PR)

Efter USA har indført skrappe handelsrestriktioner på salg af AI-chip til Kina, er Nvidia nu på trapperne med en skrabet og meget billig AI-chip, som alene skal sælges i Kina.

Selskabet forventer at sætte masseproduktion af Kina-chippen i gang inden for de kommende par måneder.

Den nye GPU bliver en neddroslet udgave af Nvidias storsællert H20 og bliver baseret på den seneste generation af Nvidias Blackwell-arkitektur.

Kina-chippen bliver væsentligt billigere end H20-chippen. Forventningen er, at Kina-chippen kommer til at koste mellem 6.500 dollar og 8.000 dollar - altså mellem 44.000 kroner og 54.000 kroner.

Til sammenligning skal man hoste op med omkring 75.000 kroner for at købe en af Nvidias H20-GPU’er.

Til gengæld vil Kina-chippens performance og hukommelses-kapacitet blive droslet ned, så de kommer under de grænseværdier, som USA har opsat. Dermed bliver det lovligt for Nvidia at sælge chippen i Kina.

Den væsentligste årsag til USA’s eksport-restriktioner på amerikanske AI-chip til Kina har været frygten for, at Kina skulle få adgang til det ypperligste, som USA kan præstere.

Nvidia har tidligere åbent erklæret, at restriktionerne i praksis udelukker selskabet fra adgang til Kinas boomende AI-datacentermarked, som ifølge Nvidia er på 50 milliarder dolllar om året.

Nvidia lancerede også i begyndelsen af 2023 en neddroslet version af sin RTX 4090 GPU til det kinesiske marked for at omgå de amerikanske regler.

Denne version hed RTX 4090D, og den leverede 10,94 procent ringere performance for ikke at overskride kravene fra USA.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse