Morgen-briefing: Google Maps skaber kaos i Tyskland / Microsoft indgår aftale med gamer-fagforening / Google vil anke afgørelses i konkurrencesag

Morgen-briefing: Google Maps skaber kaos i Tyskland. Microsoft indgår aftale med gamer-fagforening. Google vil anke afgørelses i konkurrencesag. AMD foretager opkøb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens første morgenbriefing.

I dag kan du læse nyheder om trafikkaos, retssager, opkøb og fagforeninger.

God læselyst!

Venlig hilsen Kristoffer Ingemand Stener Petersen.

Google Maps skaber kaos i Tyskland

Den kendte og udbredte korttjeneste Google Maps har skabt problemer i Tyskland, efter tjenesten fejlagtigt viste store dele af Tysklands veje, heriblandt motorveje og autobahner, som værende lukkede.

Selvom de slet ikke var lukket.

Bilister der kørte nær byerne Frankfurt, Hamborg og Berlin fik vist røde prikker, der angav stopskilte i Google Maps-appen, hvilket indikerede, at vejene var lukket.

Det skriver flere medier heriblandt The Guardian.

Problemet har også ramt dele af Holland og Belgien.

Problemet var særligt slemt, da det skete torsdag i Kristi Himmelfarts-ferien, hvor mange bilister var på farten.

Google har ikke meldt meget ud om, hvad problemet skyldes.

Vi kan ikke kommentere på specifikke sager," meddeler techgiganten til mediet.

Til mediet Berliner Morgenpost oplyser techgiganten yderligere:

"Oplysningerne i Google Maps kommer fra en række forskellige kilder. Oplysninger såsom placeringer, gadenavne, grænser, trafikdata og vejnetværk kommer fra en kombination af tredjepartsudbydere, offentlige kilder og brugerinput."

"Generelt giver disse kilder et stærkt fundament for omfattende og opdaterede kort."

Google oplyser også, at selskabet internt gennemgår problemet.

Google vil anke afgørelses i konkurrencesag

Endnu en nyhed om Google.

Tech-gigantens moderselskab Alphabet har meddelt, at selskabet vil anke en afgørelse i en konkurrencesag, hvor en dommer ved en føderal domstol i USA har foreslået en række tiltag for at øge konkurrence på markedet for onlinesøgning.

Det skriver Reuters.

"Vi afventer rettens udtalelse. Men vi mener fortsat, at rettens oprindelige afgørelse var forkert, og vi ser frem til at anke den," skriver Google i et opslag på X.

Der er tale om den amerikanske distriktsdommer Amit Mehta i Washington, som fredag hørte de aflsuttende argumenter og forslag til, hvordan Googles monopol kan mindskes.

Det amerikanske justitsministerium ønsker, at Google skal splittes op og frasælge forretningsdele, efter selskabet i april blev dømt til at være et monopol ved retten i USA.

Microsoft indgår aftale med gamer-fagforening

Fra en tech-gigant til en anden.

Microsoft er nået til enighed med fagforeningen Communications Workers of America (CWA) om en aftale om arbejdsvilkår for ansatte i ZeniMax, et Microsoft-ejet spilstudie.

Konkret drejer det sig om kvalitetssikringsmedarbejdere (QA).

Det skriver mediet Thurrott.

"QA-medarbejdere fra hele landet fortsætter med at føre an i kampen for forandringer i hele branchen," siger ZeniMax' senior QA-tester Page Branson ifølge mediet og fortsætter:

"At gå tæt sammen med en af ​​verdens største virksomheder er ikke en lille bedrift. Dette er en monumental sejr for alle nuværende videospilmedarbejdere og for dem, der kommer efter."

Fagforeningens medlemmer har nu indtil 20. juni til at godkende aftalen.

Aftalen indebærer "generelle lønstigninger", nye minimumslønninger for arbejdere, "beskyttelse mod vilkårlig afskedigelse, klageprocedurer" og kredit i spillet for det arbejde, de udfører, skriver mediet.

Minimumslønnen for arbejdere er steget fra 20,75 dollars i timen til 25 dollars i timen og vil stige igen til 28,38 dollars i timen i juli, lyder det.

"Vi sætter pris på ZeniMax QA-teamets og forhandlingsudvalgets dedikation og engagement gennem hele denne proces," sagde Microsofts vicepræsident Amy Pannoni.

AMD foretager opkøb

Chipselskabet AMD oplever hård konkurrence fra andre spillere på markedet. Derfor opkøber selskabet nu Silicon Photonics-startuppen Enosemi.

Det skriver CRN.

Med Enosemi skal AMD udvikle fotonik- og sampakkede optikløsninger, som skal muliggøre den "hurtigere og mere effektive dataflytning", som AI-modeller kræver.

"Sammepakket optik kan levere højere båndbreddetæthed og bedre energieffektivitet end traditionelle tilgange, hvilket repræsenterer et transformerende skridt i systemarkitekturen, hvor tættere integration mellem beregning og netværk muliggøres for at understøtte den ydeevne og skalering, som avancerede AI-arbejdsbelastninger kræver," meddeler AMD-chef Brian Amick.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job