Kan stikke kæp i hjulet på kæmpe handel: Myndighederne gransker Googles opkøb af Wiz

Det er Alphabets største handel nogensinde, men lige nu bliver den gransket af de amerikanske myndigheder, der kan ende med at rive tæppet væk under det gigantiske opkøb.

Artikel top billede

(Foto: Jonas Stolle/Unsplash)

Søgegiganten Google venter stadigvæk på grønt lys til sit opkøb af det israelske cybersikkerhedsfirma Wiz.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters undersøger de amerikanske konkurrencemyndigheder netop nu, om opkøbet på ulovlig vis kan indskrænke den frie konkurrence.

Det har tidligere været fremme, at planerne om opkøbet for alvor tog fart i marts, efter at Donald Trump blev indsat som amerikansk præsident og lovede, at han vil håndhæve konkurrenceregler mindre skrapt end sin forgænger.

Kan blive Alphabets største opkøb

Google skal ifølge planen betale 32 milliarder dollar, hvilket svarer til rundt regnet 205 milliarder danske kroner, for Wiz.

Bliver handlen gennemført vil det være Alphabets, Googles moderselskab, største handel nogensinde.

Ender handlen med at gå i vasken, har Google indvilliget i at betale Wiz en kompensation på mere end 3,2 milliarder kroner – altså knap 20 milliarder danske kroner.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S