Artikel top billede

(Foto: PR/Lars Aarø)

Hackerne slog til under stor SAP-migrering: Tvang Bauhaus til at vælge én af disse tre løsninger for it-infrastrukturen

Interview: Et år inde i et stort SAP-migrerings-projekt krypterede og låste russiske hackere al VMWare-infrastrukturen i Bauhaus i Norden. Så pludselig måtte co-CIO Niels Nielsen også gentænke al it-infrastruktur.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • De tre valgmuligheder, som co-CIO Niels Nielsen i Bauhaus stod med efter et hackerangreb.
  • Begrundelsen for at vælge cloud.
  • Fordele ved at dele ansvaret som CIO.
1.042
5:15 min
Hvis co-CIO i Bauhaus i Norden Niels Nielsen føler, at der er gået væsentligt mere end fire år siden 2021, er det ikke så mærkeligt.

For da russiske hackere trykkede på aftrækkeren og låste den store varehuskædes infrastruktur om sommeren det år, var hackernes kryptering af VMWaren blot ét af problemerne.

It-organisationen med danske Niels Nielsen som en af cheferne i spidsen befandt sig da midt i en kæmpemæssig migrering til SAP S/4Hana. Det nye system skulle styre driften i 47 varehuse i Danmark, Norge, Sverige og Island.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter