Artikel top billede

(Foto: IDG)

Oracle giver Trump-regeringen kæmpe rabat på software-licenser og cloud-ydelser

Prisen på it-ydelser er steget markant de seneste år, men nu kan den amerikanske stat få helt op til 75 procents rabat på licenser fra Oracle.

Mange oplever, at prisskruen for cloud og andre it-ydelser hele tiden bliver strammet, men anderledes ser det ud for den amerikanske stat.

Her har Trump-administrationen ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal netop indgået en lukrativ aftale med Oracle, der sikrer den amerikanske stat betydelige rabatter.

Ifølge avisen har Oracle således tilbudt de amerikanske myndigheder en rabat på 75 procent på al licensbaseret software – inklusiv databaser og analytics.

Samtidig bliver der også givet "en betydelig rabat" på cloud-ydelser frem til slutningen af november.

Kan få styrket markedsposition

Oracle-stifteren Larry Ellison har været en af Donald Trumps mest markante støtter i tech-verdenen, hvor han både har støttet ham i den seneste valgkamp, men også i Trumps første periode, hvor mange andre forsøgte at distancere sig fra ham.

Ifølge avisen handler rabatten dog først og fremmest om, at Oracle ser aftaler med den amerikanske stat som en mulighed for at øge sine markedsandele og dermed stille selskabet i en stærkere markedsposition.

Her forsøger selskabet i øjeblikket at udfordre Amazon Web Services (AWS) og Microsoft Azure, der er de dominerende spillere på cloud-markedet.

Skal hjælpe med cloud-migrering

Store dele af den amerikanske stat anvender stadigvæk ældre legacy-systemer, der kører på mainframes, men Oracle-aftalen indeholder også ydelser, som skal hjælpe staten med at flytte sine it-systemer ud i skyen. Derudover indeholder den ifølge Wall Street Journal også adgang til Oracle AI-tjenester.

"Trump-administrationen har fokus på at sikre, at vi leverer den mest avancerede teknologi for at optimere og modernisere de føderale regeringssystemer," siger Josh Gruenbaum, der er chef for den amerikanske indkøbsmyndighed Federal Acquisition Service, til Wall Street Journal.

Oracle har ikke ønsket at oplyse til avisen, hvor meget der er blevet givet i rabat.

Flere aftaler på vej

Myndigheden General Services Administration (GSA), der har ansvar for indkøb, ejendomsadministration, it-tjenester og administrative services på tværs af hele den amerikanske regering, oplyser, at aftalen med Oracle er den første af denne type, hvor hele det føderale statsapparat får rabat på cloudinfrastruktur.

GSA har også indgået en aftale med Salesforce, der sikrer, at staten frem til november får 90 procent i rabat på kommunikationsværktøjet Slack og en række andre tjenester.

Til Wall Street Journal oplyser GSA, at man har en forhåbning om at kunne indgå tilsvarende og længerevarende aftaler med en række cloud-leverandører.

Bruger særlig forhandlingsstrategi

En del af forhandlingsstrategien er at forhandle direkte med de enkelte it-virksomheder i stedet for at bruge forhandlerleddet.

Derudover forsøger man, så vidt det er muligt, at samle alle statslige indkøb i enkelte ordrer.

"Ved at samle indkøbene forsøger vi at udnytte den samlede købekraft fra hele den føderale stat og på den måde presse virksomhederne til at give de største rabatter – til gavn for skatteborgerne," siger Josh Gruenbaum.