Trump elsker guld: Så Apples Tim Cook giver ham gave i 24 karat guld - og lover at investere 700 milliarder kroner mere i USA

Trump er utilfreds med Apple, som får produceret sine iPhones i Indien. Nu forsøger Apple at mildne præsidenten med lovning om at investere 700 milliarder kroner i USA. Og en prangende gave i guld.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Præsident Donald Trump har i den seneste tid flere gange givet udtryk for sin utilfredshed med Apple, der trods selskabets status som en af USA’s mest kendte virksomheder får produceret en stor del af sine iPhones i lande uden for USA.

Selskabet har i mange år fået produceret millioner af iPhones i Kina, men flyttede fornylig størstedelen af produktionen til Indien.

Her står selskabet nu for at blive ramt af Trumps toldmure, som lægger told på varer, der skal importeres til USA.

Donald Trump har hele tiden ønsket, at Apple flytter produktion til USA og investerer i amerikanske projekter.

Og det ønske indfrier selskabet nu.

Hånd i hånd har Donald Trump og Apples Tim Cool nemlig netop præsenteret nyheden om, at Apple øger sine investeringer på amerikansk jord med yderligere 100 milliarder dollar - altså omkring 700 milliarder kroner.

Pengene skal blandt andet gå til opbygningen af en stor produktion af glas til iPhone i USA.

Det bringer samlet Apples investeringer i kommende amerikanske projekter op på enorme 600 milliarder dollar fordelt over de kommende fire år.

Med pengene følger oprettelsen af 20.000 amerikanske job.

Og det er noget, som Trump kan lide.

“Virksomheder som Apple kommer hjem nu. De kommer hjem,” sagde Trump, da han og Tim Cook sammen præsenterede Apples investeringsplan på Trumps præsidentkontor i Det Hvide Hus.

Her satte Tim Cook trumf på ved at forære Donald Trump - der er kendt for sin forkærlighed for guld - en skulptur udformet i glas og 24 karat guld.

Tim Cook lagde vægt på, at skulpturen er produceret i USA. Glasset i skulpturen er produceret af Corning, der producerer glas til iPhones.

Øverst i glasset er Apples logo printet ind fulgt af Donald Trumps signatur og Tim Cooks signatur samt ordene ‘Made in America.’

“Det her er et vigtigt skridt frem mod det ultimative mål om at sikre, at iPhones, der sælges i Amerika, også er produceret i Amerika,” sagde Trump.

Tim Cook sagde dog til pressemødet, at produktionen er nødt til at forblive i udlandet i et stykke tid endnu. Han pegede dog på, at en del komponenter til iPhones i dag produceres i USA. Det tæller eksempelvis glas, chip og Face ID-modulerne.

Du kan se videoen, hvor Tim Cook giver den guldglade præsident guldgaven ved klikke">https://www.youtube.com/shorts/QmIVtkLZKgo]klikke[/url] her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job