Tjekker du også systemerne i fritiden? Så gør du ligesom rigtig mange andre it-professionelle, og det kan føre til stress

Et stort antal it-ansatte får forstyrret deres privatliv i aftener og weekender, viser en undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Photo by charlesdeluvio on Unsplash)

Nedetid – hvad er det?

For mere end halvdelen (52 procent) af de it-ansatte i en ny undersøgelse gælder, at de tjekker dashboards om aftenen, i weekenderne og under ferier.

59 procent sagde, at tidligere afbrydelser havde gjort dem mere optaget af at sikre sig, at alt fungerer.

En tredjedel af it-professionelle sagde tilmed, at de følte sig tvunget til at tjekke systemerne mindst en gang i timen.

Det skriver The Register.

De hyppige afbrydelser af, hvad man end foretager sig i fritiden, forstyrrer tre af fire (76 procent) af de respondenter, som tjekkede systemerne udenfor arbejdstiden.

Næsten halvdelen (43 procent) i undersøgelsen rapporterede at modtage alarmer flere gange om dagen, som decideret har overbelastet dem.

Lav tillid til systemer

Stressen kan også opstå den anden vej rundt:

Omkring 30 procent af respondenterne i undersøgelsen svarede, at de havde oplevet nedetid, fordi de forsømte at tjekke deres dashboards i tidsrummet, fra et problem var begyndt at blinke, til det udviklede sig et regulært nedbrud.

Som med så mange andre af tidens udfordringer kommer generativ kunstig intelligens med et bud på en løsning. I alarmernes tilfælde AI-genererede opsummeringer.

Omkring halvdelen af respondenterne mener, at de kan spare tid og fremskynde håndteringen af hændelser.

En del af de adspurgte er dog skeptiske ved AI-løsninger på feltet.

Ifølge virksomheden bag undersøgelsen, hostingfirmaet Liquid Web, bør man måske i stedet stille spørgsmålet, hvorfor it-professionelle har så lav tillid til deres systemer og arbejdsgange, at de føler behov for at blive ved med at tjekke ind.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S