Kan ikke følge med efterspørgslen: Microsoft køber AI-kapacitet af selskab med russiske rødder for over 100 milliarder kroner

Microsoft har sat underskrift på en kæmpe aftale om AI-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Microsoft er i fuld gang med AI-kapløbet mod de andre tech-giganter, og det er et kapløb, der kræver tunge investeringer.

Derfor har Microsoft netop underskrevet en aftale med Nebius Group, som arbejder med AI-infrastruktur.

Aftalen indebærer, at Nebius skal levere AI-infrastruktur til Microsoft over en femårig periode til en værdi af 110,8 milliarder kroner.

Helt konkret skal Nebius levere dedikeret kapacitet til Microsoft fra sit nye datacenter i Vineland, New Jersey. Leveringen begynder senere i år.

”Nebius’ kerneforretning inden for AI-cloud, som betjener kunder fra AI-startups til store virksomheder, klarer sig særdeles godt. Vi har også sagt, at vi – ud over vores kerneforretning – forventer at sikre betydelige, langsigtede kontrakter med ledende AI-laboratorier og big tech-virksomheder,” udtaler Arkady Volozh, grundlægger og CEO for Nebius i en meddelelse og fortsætter:

”Jeg er glad for at kunne annoncere den første af disse kontrakter, og jeg tror, der kommer flere. Aftalens økonomi er attraktiv i sig selv, men væsentligst er, at aftalen også vil hjælpe os med at accelerere væksten i vores AI-cloudforretning yderligere i 2026 og frem.”

Aftalen kræver dog også udvidelser af kapacitet fra Nebius’ side.

Selskabet forventer at finansiere de anlægsinvesteringer, der er forbundet med kontrakten, gennem en kombination af pengestrømme fra aftalen og udstedelse af gæld med sikkerhed i kontrakten på kort sigt.

Det forventes også, at aftalen potentielt kan vokse til 123 milliarder kroner.

Nebius Groups aktie er steget 253 procent i år indtil videre, og denne aftale har været med til at sætte skud i aktiekursen.

”Denne aftale giver en hidtil uset klarhed over selskabets langsigtede indtjeningspotentiale og reducerer markant risikoen i forhold til den planlagte kapacitetsudbygning,” siger Hamed Khorsand, analytiker hos BWS Financial til Reuters.

Microsoft hungrer efter mere AI-infrastruktur grundet den høje kundeefterspørgsel, som tech-giganten må efterleve, hvis konkurrenterne ikke skal gøre et indhug i kundebasen.

Derfor indgår Microsoft aftaler med eksterne selskaber for at opbygge mere kapacitet.

Tech-giganten har en lignende aftale med CoreWeave.

Nebius blev stiftet som en udspringer-virksomhed fra russiske Yandex.

Arkady Volozh stiftede et hollandsk holdingselskab til Yandex med navnet Yandex N.V.

Holdingselskabet måtte dog frasælge selve Yandex-forretningen til en gruppe russiske investorer i 2024 som følge af sanktioner efter Ruslands invasion af Ukraine.

Selskabet beholdt derefter en række andre forretningsområder uden for Rusland og navngav disse Nebius Group. Selskabet har hovedkvarter i Amsterdam.

Læs Nebius' udmelding om aftalen her.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Ward247 ApS

Clinical IT Project Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

KMD A/S

Infrastructure Architect

Københavnsområdet