En forelsket Frankenstein skaber kaos i Chicago i ny monsterfilm

Mens en klassisk gotisk Frankenstein-film bliver sluppet fri på Netflix om kort tid, så er en helt anden version af historien på vej til biograferne. Se traileren til ”The Bride!” her.

Artikel top billede

Christian Bale har før bevæget sig ind i skyggerne i sine film, hvor han har været alt fra Gothams mørke ridder til amerikansk, psykopatisk seriemorder.

Nu vender han tilbage som det måske mest ikoniske monster af dem alle, nemlig Frankenstein i Maggie Gyllenhalls film The Bride!.

Og nej, vi blander ikke videnskabsmanden Dr. Frankenstein sammen med hans monster.

I den nye film hedder monsteret simpelthen Frankenstein og omfavner derfor den klassiske navneforvirring.

I The Bride! er handlingen henlagt til 1930’ernes Chicago, hvor en ensom Frankenstein beder Dr. Euphronius (Annette Bening) om at skabe sig en livsledsager.

Resultatet bliver en genoplivet, men navnløs kvinde, som er blevet myrdet.

Hun bliver spillet af Jessie Buckley, og derfra eksploderer fortællingen tydeligvis i en cocktail af romantik, politijagter og social uro, som mere ligner Bonnie & Clyde end gotisk horror.

Filmen er løst inspireret af James Whales klassiker Bride of Frankenstein fra 1935, men Maggie Gyllenhaal twister dog historien i en langt mere moderne og kulørt retning.

Med på rollelisten er også Peter Sarsgaard, Jake Gyllenhaal og Penélope Cruz, hvilket gør filmen til en af de mere stjernespækkede genfortolkninger af Mary Shelleys klassiske myte.

Samtidig tyder den første trailer på en historie om monstrøs kærlighed, et forbryderpar på flugt krydret med et farverigt og moderne visuelt univers og en musik, der ligger meget langt fra 1930’erne.

Og på den måde ser The Bride! også ud til at være meget langt fra tidens anden Frankenstein-fortolkning, som bliver sluppet fri på Netflix om kort tid.

Guillermo del Toros prisvindende Frankenstein med Oscar Isaac, Christoph Waltz, Lars Mikkelsen og Nikolaj Lie Kaas på rollelisten er nemlig en meget trofast fortolkning af Mary Shelleys historie.

Forskellene viser sig ikke mindst i fortolkningen af monsteret, uanset om det så hedder Frankenstein eller ej. I del Toros version spiller Jacob Elordi monsteret som en sårbar, nysgerrig skabning.

The Bride! går i den stik modsatte retning. Her spiller Christian Bale et arrigt, aggressivt monster drevet af indre dæmoner, vrede og kontroltrang. Det bliver spændende at se, hvordan Frankensteins genoplivede brud forholder sig til den slags opførsel.

De to film er ikke ligefrem rivaler, men nærmere en slags fætter-kusine-film, der behandler det samme materiale på vidt forskellige måder.

Vil man have gotisk alvor, så kan man sætte sig foran Netflix fra 7. november, hvor Guillermos del Toros Frankenstein kan streames.

Er man mere til kaos, kulør og kærlighed på flugt, så må man vente til, at The Bride! får premiere i biograferne 6. marts 2026.

Men man behøver naturligvis ikke at vælge, for man kan vel aldrig få for meget af Frankenstein?

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension