En forelsket Frankenstein skaber kaos i Chicago i ny monsterfilm

Mens en klassisk gotisk Frankenstein-film bliver sluppet fri på Netflix om kort tid, så er en helt anden version af historien på vej til biograferne. Se traileren til ”The Bride!” her.

Artikel top billede

Christian Bale har før bevæget sig ind i skyggerne i sine film, hvor han har været alt fra Gothams mørke ridder til amerikansk, psykopatisk seriemorder.

Nu vender han tilbage som det måske mest ikoniske monster af dem alle, nemlig Frankenstein i Maggie Gyllenhalls film The Bride!.

Og nej, vi blander ikke videnskabsmanden Dr. Frankenstein sammen med hans monster.

I den nye film hedder monsteret simpelthen Frankenstein og omfavner derfor den klassiske navneforvirring.

I The Bride! er handlingen henlagt til 1930’ernes Chicago, hvor en ensom Frankenstein beder Dr. Euphronius (Annette Bening) om at skabe sig en livsledsager.

Resultatet bliver en genoplivet, men navnløs kvinde, som er blevet myrdet.

Hun bliver spillet af Jessie Buckley, og derfra eksploderer fortællingen tydeligvis i en cocktail af romantik, politijagter og social uro, som mere ligner Bonnie & Clyde end gotisk horror.

Filmen er løst inspireret af James Whales klassiker Bride of Frankenstein fra 1935, men Maggie Gyllenhaal twister dog historien i en langt mere moderne og kulørt retning.

Med på rollelisten er også Peter Sarsgaard, Jake Gyllenhaal og Penélope Cruz, hvilket gør filmen til en af de mere stjernespækkede genfortolkninger af Mary Shelleys klassiske myte.

Samtidig tyder den første trailer på en historie om monstrøs kærlighed, et forbryderpar på flugt krydret med et farverigt og moderne visuelt univers og en musik, der ligger meget langt fra 1930’erne.

Og på den måde ser The Bride! også ud til at være meget langt fra tidens anden Frankenstein-fortolkning, som bliver sluppet fri på Netflix om kort tid.

Guillermo del Toros prisvindende Frankenstein med Oscar Isaac, Christoph Waltz, Lars Mikkelsen og Nikolaj Lie Kaas på rollelisten er nemlig en meget trofast fortolkning af Mary Shelleys historie.

Forskellene viser sig ikke mindst i fortolkningen af monsteret, uanset om det så hedder Frankenstein eller ej. I del Toros version spiller Jacob Elordi monsteret som en sårbar, nysgerrig skabning.

The Bride! går i den stik modsatte retning. Her spiller Christian Bale et arrigt, aggressivt monster drevet af indre dæmoner, vrede og kontroltrang. Det bliver spændende at se, hvordan Frankensteins genoplivede brud forholder sig til den slags opførsel.

De to film er ikke ligefrem rivaler, men nærmere en slags fætter-kusine-film, der behandler det samme materiale på vidt forskellige måder.

Vil man have gotisk alvor, så kan man sætte sig foran Netflix fra 7. november, hvor Guillermos del Toros Frankenstein kan streames.

Er man mere til kaos, kulør og kærlighed på flugt, så må man vente til, at The Bride! får premiere i biograferne 6. marts 2026.

Men man behøver naturligvis ikke at vælge, for man kan vel aldrig få for meget af Frankenstein?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S