Topchefer verden over modtager trusselsmails fra hackergruppe: Betal os for dine hackede Oracle-data

Et stort antal topledere i globale virksomheder modtager i disse dage trusselsmails fra en berygtet hackergruppe, der hævder at have stjålet følsomme data fra Oracle.

Artikel top billede

(Foto: Peter Conrad / Unsplash)

En ny bølge af digitale afpresningsforsøg rammer netop nu topledere i virksomheder verden over.

Afsenderne er en gruppe hackere, der hævder at have kompromitteret Oracles E-Business Suite, som er et forretningssystem, der anvendes til alt fra økonomistyring og logistik til kundeoplysninger.

Ifølge både Bloomberg og Reuters har gruppen, som påstår tilknytning til den notoriske ransomware-organisation Cl0p, udsendt en række målrettede trusselsmails til et ukendt antal virksomhedsledere.

Hackerne hævder, at de har stjålet følsomme forretningsdata og kræver løsepenge for ikke at offentliggøre materialet. I ét tilfælde skal løsesummen være helt op til 50 millioner dollar, svarende til mere end 317 millioner kroner.

"Vi har set Cl0p kræve løsepenge i størrelsesordenen syv- og ottecifrede beløb de seneste dage," siger Cynthia Kaiser, som er vice president ved Halcyons ransomware research center, ifølge Bloomberg.

Ifølge hende er denne gruppe berygtet for deres storskala datatyveri, hvilket styrker deres forhandlingsposition, når de afpresser virksomheder.

Ramt via Oracle-system

Ifølge cybersikkerhedsfirmaet Halcyon, der hjælper til med at håndtere kampagnen, har hackerne udnyttet svagheder i Oracles portaler, som er eksponeret mod internettet.

Det er blandt andet sket via kompromitterede e-mailadresser og misbrug af en standardfunktion til nulstilling af passwords.

Gruppen har ifølge Halcyon vedhæftet skærmbilleder og filstrukturer i trusselsmailsne, som skal fungere som bevis for deres adgang til disse data.

Oracle har ikke ønsket at kommentere sagen over for Bloomberg eller Reuters.

Google: Målrettet kampagne mod topledere

Samtidig bekræfter Google over for Reuters, at selskabets trusselsanalytikere har observeret udsendelse af trusselsmails til "ledere i adskillige organisationer".

Ifølge selskabet drejer det sig om en gruppe, der hævder tilknytning til ransomware-netværket Cl0p, som sender mails til topledere i en lang række organisationer, hvor de påstår at have stjålet følsomme data fra Oracle E-Business Suite, skriver Google i en skriftlig kommentar til Reuters.

Google skriver samtidig, at virksomheden "på nuværende tidspunkt ikke har tilstrækkelig dokumentation til endeligt at vurdere rigtigheden af hackergruppens påstande".

Ifølge nyhedsbureauet bliver trusselsmailsne sendt fra flere hundrede kompromitterede tredjeparts-konti.

Ifølge en kilde disse mails kendetegnet ved ringe engelsk og grammatiske fejl, hvilket skulle være et kendetegn, der tidligere er set i kampagner med tilknytning til Cl0p.

En kendt aktør

Cl0p-netværket er velkendt i cybersikkerhedskredse og stod i 2023 bag det omfattende MOVEit-angreb, hvor hundredvis af organisationer fik stjålet eller eksponeret følsomme data. Det drejede sig blandt andet om Shell, British Airways og BBC.

I et sikkerhedsnotat fra juni 2023 beskrev den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed CISA Cl0p som ”en af verdens største distributører af phishing og mailspam”, og vurderede, at netværket allerede dengang havde kompromitteret mere end 3.000 organisationer i USA og 8.000 på globalt plan.

Halcyon bekræfter over for Bloomberg, at mindst én af de mailadresser, der anvendes i den aktuelle kampagne, tidligere har været brugt af en aktør med tilknytning til Cl0p.

Derudover indeholder trusselsmailsne kontaktinformationer, der optræder på Cl0ps egen hjemmeside.

Det er endnu uklart, hvor mange virksomheder der er blevet ramt, og hvorvidt nogle af dem har betalt de krævede løsepenge.

Hverken Cl0p selv eller Oracle har besvaret forespørgsler fra medierne.

Ifølge Genevieve Stark, som er chef for cyberkriminalitet i Googles Threat Intelligence Group, begyndte gruppen at sende afpresningsmails omkring den 29. september.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S