Oracle har benægtet: Men kunder siger nu åbent, at selskabet er blevet hacket

Flere Oracle-kunder bekræftert, at deres data optræder i det læk, som en hacker har offentliggjort. Det stiller Oracle i en presset situation, efter at virksomheden tidligere blankt har afvist, at der skulle have været et sikkerhedsbrud.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Beviserne for et omfattende sikkerhedsbrud hos Oracle vokser.

Flere kunder har nu bekræftet, at data, som angiveligt stammer fra et hackerangreb på Oracle Cloud, er autentiske.

Det oplyser Alon Gal, som er CTO hos sikkerhedsfirmaet Hudson Rock, der har fået adgang til 10.000 poster fra den påståede hacker ‘rose87168’, på LinkedIn.

Ifølge Alon Gal har Hudson Rock kontaktet kunder, hvis oplysninger optræder i det lækkede datasæt, for at få bekræftet, om brugeroplysningerne eksisterer, om tenant-ID'er matcher, og om kontiene har adgang til følsomme oplysninger.

Indtil videre har tre kunder bekræftet, at deres data stemmer overens med det lækkede materiale.

En af dem har endda slået fast, at brugerne i lækket aktivt håndterer data – og at flere af dem har adgang til følsomme oplysninger, lyder det ifølge Hudson Rock-CTO'en.

Kan være koblet til kendt sårbarhed

Hackeren 'rose87168', som hævder at stå bag det omtalte hack, siger, at han har udnyttet en kendt RCE-sårbarhed (Remote Code Execution), som tidligere er blevet rapporteret af cybersikkerhedsfirmaet CloudSEK.

CloudSEK påpegede allerede 21. marts, at login-databasen for domænet login.us2.oraclecloud.com var blevet kompromitteret, og advarede dengang om de potentielt vidtrækkende konsekvenser.

Nu skal Oracle finde en grimasse, der kan passe

Oracle har dog afvist, at der skulle være tale om et databrud.

I en officiel udtalelse til Bleeping Computer fastslog virksomheden forleden, at "de offentliggjorte oplysninger ikke stammer fra Oracle Cloud. Ingen Oracle Cloud-kunder har været udsat for et databrud eller mistet data," lød det blandt andet.

Men Hudson Rocks nye fund ser nu ud til at udfordre den forklaring.
Hvis det bekræftes, at lækket omfatter produktionsdata med adgang til følsomme oplysninger, er det et alvorligt brud, der kan få konsekvenser for en lang række virksomheder.

Sikkerhedseksperterne opfordrer nu Oracle til at anerkende situationens alvor og komme med flere oplysninger om bruddet.

Samtidig anbefales virksomheder, der benytter Oracle Cloud, at gennemgå deres systemer og skifte credentials, hvis der er mistanke om kompromittering.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S