Amazon vil erstatte 600.000 jobs med robotter

Selskabet er en af verdens største arbejdsgivere.

Artikel top billede

(Foto: Joshua Brown)

Tech-giganten Amazon ligger nummer to på listen over private virksomheder med flest ansatte, lige bag den amerikanske supermarkedskæde Walmart, som har førstepladsen.

Amazon har lige under 1,6 millioner ansatte på verdensplan, og antallet af ansatte er steget gevaldigt de senere år. Mange af disse arbejder med lager eller udbringning af pakker, men det kommer til at ændre sig i fremtiden, hvis virksomhedens plan holder stik.

Handelsgiganten har nemlig en plan for at undgå at ansætte nye medarbejdere og derved spare hele 600.000 ansatte i de kommende år. Det skal ske gennem robotter og andre værktøjer til automatisering.

Det skriver The New York Times på baggrund af interne dokumenter fra selskabet samt samtaler med en række ansatte med kendskab til planerne.

Amazons automatiseringsteam mener, at virksomheden kan undgå at ansætte 160.000 medarbejdere frem mod 2027, som ellers havde været nødvendige for at holde trit med selskabets vækst.

Derudover har ledelsen i selskabet meddelt bestyrelsen, at man regner med ikke at øge antallet af ansatte i virksomheden frem mod 2033, selvom selskabet forventer at fordoble salget i den tidsperiode.

Ifølge mediet vil det svare til, at Amazon kan slippe for at ansætte 600.000 nye medarbejdere i de kommende år.

Og dokumenter viser, at Amazons robot-division har et mål om at automatisere 75 procent af sine operationer.

Der er dog ikke kun tale om en fastfrysning. Amazon vil også skære ned på antallet af ansatte, hvilket CEO Andy Jassy allerede har talt åbent om, omend der ikke er fremlagt konkrete tal, men antallet af ansatte skal ned.

Amazon er ved at udvikle planer for at afbøde konsekvenserne for lokalsamfund, der kan miste arbejdspladser, skriver New York Times.

Planerne indebærer at være en "god virksomhedsborger", som det fremgår, ved at deltage i lokale begivenheder såsom parader eller legetøjsdonationer.

Kelly Nantel, en talskvinde for Amazon, svarer mediet ved at informere om, at selskabet vil ansætte 250.000 mennesker i denne julesæson. Hun vil dog ikke afsløre overfor mediet, hvor mange af disse stillinger, der bliver permanente. Amazon meddeler også, at dets samfundsengagement ikke er relateret til automatisering.

Ifølge Daron Acemoglu, professor ved Massachusetts Institute of Technology, der forsker i automatisering, vil dette være fremtiden for mange virksomheder.

"Når de først har fundet ud af, hvordan man gør dette rentabelt, vil det også sprede sig til andre," siger han til mediet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job