Tidligere topchef for et af verdens største it-selskaber er på ny AI-mission: Skal fremskynde Jesus' opstandelse

Tidligere Intel-topchef Patrick Gelsinger, nu chef hos Gloo, har sat sig for at udvikle kristen-inspireret kunstig intelligens, med det erklærede mål både at løfte menneskers livskvalitet og at “fremskynde Kristi genkomst”.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Efter at have ledet og defineret chip-kæmpen Intel igennem flere årtier, er chip-guruen Pat Gelsinger på en ny mission.

Han er nu i spidsen for ’tro-økosystemet’ Gloos teknologiske arm, som blandt andet skal bruge moderne teknologi til at ’fremskynde Jesus genkomst’, som britiske The Guardian beskriver det.

Den forhenværende Intel-boss er i færd at integrere CRM-systemer til kirker, mens der udvikles chatbots og AI assistenter, der skal aflaste præster og kirketjenere.

I dag benytter over 140.000 værdslige brugere sig af Gloos systemer.

Han drager paralleller mellem den aktuelle AI-revolution og døber det for ’et nyt Guthenberg øjeblik’ og refererer til den gang opfindelsen af trykketeknikker bidrog til den Martin Luthers udbredelse af den trykte bibel og den protestantiske tro.

“Mit livs mission har været at arbejde på en teknologi, der ville forbedre livskvaliteten for hvert eneste menneske på jorden og fremskynde Kristi genkomst,” siger Pat Gelsinger, mens han søsætter et nyt tech-initiativ: en tre-dages kristent hackaton, med præmier for over 250.000 amerikanske dollar.

Han ser dog, at der er meget arbejde endnu.

Gloos egne undersøgelser viser, at førende modeller såsom Grok 3, DeepSeek-R1 og GPT-4.1 scorer i snit 81 ud af 100 point, når det handler om at hjælpe brugere med finansielle spørgsmål.

Men de dumper med et brag og scorer alene omkring 35 ud af 100 point, når det gælder “tro” – altså evnen, ifølge Gloos målinger, til effektivt at støtte brugernes åndelige udvikling.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Project & Account Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S