Første gang siden dotcom-feberen: Alphabet vil optage lån med løbetid på 100 år for at finansiere datacentre - gør klar til milliardsalg af obligationer

For første gang siden dotcom-feberen rasede gør et af verdens store tech-selskaber klar til at sælge obligationer med en løbetid på hele 100 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

For første gang siden dot-com-tidens vilde kapital-feber, gør et af verdens store it-selskaber klar til at optage lån med en løbetid på hele 100 år.

Googles moderselskab, Alphabet, forbereder nemlig salg af obligationer med en løbetid på 100 år som led i en større kapital-rejsning, der skal finansiere selskabets datacenter-byggeri.

Samlet set vil Alphabet rejse 20 millarder dollar - omkring 130 milliarder kroner, hvoraf en del vil blive udbudt i britiske pund med en løbetid på 100 år.

Senest markedet blev genstand for tilbud om denne type obligationer fra et tech-selskab var helt tilbage i 1997, da Motorola udbød dem.

Ellers er markedet for 100 års-obligationer ifølge Bloomberg typisk forbeholdt regeringer, universiteter og lignende stabile institutioner, mens de typisk regnes for at være uegnede for virksomheder.

Det skyldes, at virksomheder opererer med kortere sigte, hvor mange grundlæggende forhold typisk ændrer sig med nogle års mellemrum - forretningsmodeller, teknologiske muligheder, ejerskab og lignende.

Ifølge Bloomberg forventes det, at især forsikrings- og pensionsselskaber vil være interesserede i at købe Alphabet-obligationerne.

CNBC skriver, at interessen for at købe obligationerne har været meget stor, og at salget allerede er overtegnet.

Alphabet solgte også obligationer for 25 milliarder dollar i november, hvilket fik selskabets samlede gæld til at runde 46,5 milliarder dollar.

Pengene skal pumpes ind i opførelsen af AI-datacentre, hvor Google er med helt fremme i det store oprustningskapløb, der for tiden pågår mellem de store tech-selskaber, der alle brænder enorme summer af.

Også Oracle, Amazon og Meta har optaget stor gæld for at være med i kapløbet. Oracle solgte i september i fjor obligationer for 18 milliarder dollar, mens Meta har solgt for 30 milliarder dollar og Amazon for 15 milliarder dollar.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,