Amerikanske it-selskaber er i gang med at bygge eget "skygge elnet: " Opfører store energikomplekser i stor sil

Kinesiske tech-selskaber har adgang til energi i nærmest uanede mængder. For at kunne konkurrere med det, begynder Silicon Valley-virksomheder i stigende grad at etablere deres eget skygge-net, der gør det muligt at opføre datacentre uden om det offentlige elnet.

Artikel top billede

Adgangen til billig energi i enorme mængder kan vise sig at blive den afgørende faktor for, hvem der vinder det store AI-ræs.

Her har begrænsninger i det amerikanske elnet vist sig som en faktor, der hæmmer de amerikanske tech-selskabers mulighed for at kæmpe på lige fod med kinesiske konkurrenter.

Derfor er Silicon Valley-virksomhede i øjeblikket i færd med at etablere deres egen energiforsyninger i, hvad der ifølge Washington Post bedst kan beskrives som et "skygge elnet," der fungerer afsondret fra den offentlige energiinfrastruktur.

Dusinvis af lagerhaller

Et eksempel finder vi i det sydvestlige Texas. Nærmere bestemt i Pecos County. Her er det enorme projekt GW Ranch under opførelse.

Dusinvis af lagerhaller, der bliver fyldt til randen med det ypperste hardware, er under opførelse og vil ifølge Washington Post komme til at forbruge mere energi end hele Chicago.

Men lagerhallerne vil ikke blive tilsluttet det almindelige elnet. I stedet bliver datahallerne fuldstændig selvforsynende via naturgasgeneratorer og solpaneler, der bliver opført som en del af projektet.

Ifølge Washington Post er virksomheder som Meta, OpenAI, Oracle og oliegiganten Chevron involveret i opførelsen af 12 lignende faciliteter i USA.

Mange af datacentrene vil blive forsynet med naturgas, fordi sol og vind ikke er tilstrækkeligt pålidelige, når man ikke har elektricitet som backup i perioder med vindstille og overskyet vejr.

Den pludselige opførelse af enorme gasværker, der vil være i stand til at forsyne hele byer med energi, vækker ifølge Washington Post bekymring hos naboer – ligesom det også medfører store klimabelastninger.

Ventetid på op til syv år

Ved at opføre egen energiinfrastruktur kan datacentrene samtidig blive taget betydeligt hurtigere i drift.

Eksempelvis kan der være op til syv års ventetid på at blive tilsluttet i USA, men vilkårene ser helt anderledes ud i Kina.

Her har man i perioden fra 2010 til 2024 haft succes med at udvide elektricitetskapaciteten med mere end resten af verden tilsammen.

Det betyder, at Kina i dag producerer dobbelt så meget elektricitet som USA, og som følge heraf er energiudgifterne i kinesiske datacentre blot halvt så store som de amerikanske.

Wall Street Journal har tidligere skrevet, at der ligefrem bliver talt om, at Kina er på vej mod et ”energiherredømme”.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S