Morgen-briefing: Elon Musk udebliver fra fransk retssal / MobilePays AI-agent stopper svindel for 200 millioner / Nvidia-udfordrer styrer mod børsen med monumental chip

Morgen-briefing: Elon Musk udebliver fra fransk retssal / MobilePays AI-agent stopper svindel for 200 millioner / Nvidia-udfordrer styrer mod børsen med monumental chip

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

God morgen og god tirsdag.

Velkommen til dagens tidlige nyhedsbrev fra Computerworld, som er sat sammen af din morgenvært Niels de Boissezon.

I denne udgave kigger vi blandt andet nærmere på hvorfor Elon Musk ikke dukkede op til et fransk retsmøde i går, på Mobilepays AI-agent der har sparet brugernee for millioner i svindel, samt på AI-chipproducenten Cerebras, der nu styrer mod en af årets største børsnoteringer.

Elon Musk udebliver fra fransk retssal

Den sydafrikanske tech-magnat Elon Musk er udeblevet fra retsmøde med de franske myndigheder.

Mødet blev skemalagt til mandag 20. april, hvor Elon Musks i forbindelse med de franske myndigheders kulegravning af ulovligt indhold på hans sociale medie X samt igennem hans AI-tjeneste Grok.

Der var ingen formel mødepligt ved retsmødet, men det franske anklagekontor noterer sig Elon Musks udeblivelse, mens det pointeres at udeblivelse ikke er nogen forhindring for den videre efterforskning, lyder det ifølge BBC.

Det sociale medie X’s chatbot, Grok, er ifølge en række myndigheder blevet misbrugt til at dele AI-genereret indhold af mindreårige og uden samtykke.

Det amerikanske justitsministerie har ifølge Wall Street Journal nægtet at assistere med de franske myndigheders efterforskning.

MobilePays AI-agent stopper svindel for 200 millioner

AI-modellen Olga, som Vipps MobilePay har bygget til at opdage svindel, fylder i denne uge to år.

I den periode har AI-agenten forhindret svindel for cirka 300 millioner norske kroner, svarende til 204 millioner danske kroner, mens antallet af social engineering-svindler er faldet med over 99 procent.

I slutningen af 2025 kom Olga også til MobilePay i Danmark. Her har modellen siden debuten halveret antallet af svindelsager, oplyser Vipps MobilePay til FinansWatch.

Olga analyserer hver af platformens betalinger i realtid, hvor den kan træffe en afgørelse på 20 millisekunder og eventuelt annullere en transaktion, hvis den vurderes som for usikker.

Nvidia-udfordrer styrer mod børsen med monumental chip

Chip-producenten Cerebras har fredag indleveret papirerne til en børsnotering på Nasdaq under børs-koden ’CBRS’.

Det bliver den største hardware-drevne børsnotering IPO i flere år i et marked, der siden 2022 har været domineret af software-virksomheder, noterer finansmediet CNBC.

Cerebras udfordrer dagens chip-kæmpe Nvidia, ved at udvikle såkaldte ’Wafer Scale Engines’, hvor der stanses en enkel kæmpemæssig processor ud af en hel silicium-skive.

Det resulterer i en processor der ifølge selskabet er 57 gange større end Nvidias H100-processor og er ideel til træning og afvikling af kunstig intelligens.

Selskabets omsætning voksede i 2025 med 76 procent til 510 millioner dollars og selskabet sigter efter en værdiansættelse på mellem 22 og 25 milliarder dollars.

Microsoft runder 100 millioner i støtte til danske startups

Microsoft har nu tildelt over 100 millioner kroner i støtte til danske startups gennem programmet "Microsoft for Startups". Det oplyser selskabet i en meddelelse på Source EMEA.

Støtten består primært af Azure-kreditter, tekniske værktøjer, mentorordninger og adgang til Microsofts netværk af investorer og kunder. Microsoft tæller i dag over 400 danske startups i sit partnerøkosystem, som samlet omfatter knap 4.000 danske samarbejdspartnere.

“Danske startups skaber innovation og nye teknologiske løsninger. Vores rolle er at understøtte deres arbejde med teknologi, viden og adgang til relevante netværk – i tæt samspil med de mange andre aktører, der er afgørende for, at iværksætteri kan udvikle sig og skalere,” siger Nina Due, der er ansvarlig for Microsofts samarbejde med danske startups.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S