Der er mange bøger om Silicon Valley, men de fleste er skrevet på afstand og ofte med en vis respekt eller endda ærefrygt for miljøet. Det bærer ”Chaos Monkeys – Obscene Fortune and Random Failure” heldigvis ikke præg af.
Her skriver Antonio Garcia Martinez om branchen set indefra og uden hensyn til hverken tidligere kolleger eller til Silicon Valleys ulidelige selvfedme.
Bogen følger hans vej fra Wall Street til startup-miljøet og videre til en central rolle i opbygningen af Facebooks annonceforretning.
Undervejs tegner han et billede af en branche, hvor tempoet er højt, ambitionerne større og hvor moralen ofte er til forhandling.
Et konkret eksempel er hans egen startup, AdGrok, som han bygger op med det klare mål at blive opkøbt.
Fokus er derfor mindre på produktets langsigtede værdi end på at ramme den rigtige timing og fortælling over for investorer.
Det lykkes, da Twitter købte virksomheden, hvilket i sig selv illustrerer den udbredte “build to flip”-logik i miljøet.
Antonio Garcia Martinez giver også et indblik i kulturen omkring venturekapital.
Her fremstilles særligt investormøder som en slags scenekunst, hvor stifterne fremlægger visioner, som alle udmærket ved er mere eller mindre oppustede.
Men så længe fortællingen er god nok og potentialet er tilstrækkeligt stort, så kan det sagtens tiltrække store summer alligevel.
Polemisk
Stilen er personlig og ofte polemisk. Garcia Martinez lægger ikke skjul på sine holdninger, og det giver bogen kant, men også en vis ensidighed.
Derfor bliver portrættet af Silicon Valley også til tider en smule karikeret. Men det ændrer ikke på, at mange af beskrivelserne stadig forekommer genkendelige.
Chaos Monkeys er derfor mindre en objektiv gennemgang og mere et partsindlæg fra en insider, der har set maskinrummet og selv fået olie på fingrene.
Det gør den til interessant læsning for dem, der vil forstå, hvad der faktisk driver de store tech-virksomheder. Ikke helt ulig den endnu mere hårdkogte og mindst lige så underholdende ”Burn Book” fra journalist og Silicon Valley-veteran Kara Swisher.
Chaos Monkeys er udgivet i 2016 og derfor langtfra ny. Men dansernes trin om guldkalven og de mange rare milliarder er efter alt at dømme stort set de samme i dag som dengang.
Ja, bogen og dens budskab er om muligt endda endnu mere aktuelle nu, hvor den fuldkommen vilde værdiansættelse af de toneangivende AI-værktøjer ikke bare skaber dollarmilliardærer på samlebånd.
Men hvor hele processen potentielt kan vende op og ned på aktiemarked og verdensøkonomi.
For eksempel hvis markedet en morgen vågner op og bliver enig med sig selv om, at værktøjerne slet ikke er de mange fantasilliarder værd, som techbranchen har travlt med at pøse i dem.