Apple tilbyder gratis prøvetur af Mac Mini

Apple-kunder får nu muligheden for prøve discount-computeren Mac Mini i 30 dage og aflevere den tilbage, hvis de ikke er tilfredse. Tilbuddet gælder dog ikke i Danmark, hvor man trods en langsom start er tilfreds med salget af Mac Mini.

Apples øger satsningen på selskabets bud på en billig og simpel hjemmecomputer ved at tilbyde kunderne en gratis prøvetur af miniature-modellen Mac Mini.

De amerikanske kunder har normalt 14 dage til at returnere computeren i uåbnet stand, men kan i en periode bruge deres Mac Mini i 30 dage og stadig få pengene tilbage, hvis de er utilfredse.

Det skriver News.com.

Ifølge en analytiker kan det skyldes, at salget efter den indledende lancering i januar er gået langsommere, end Apple havde håbet på.

I Danmark har man ikke hørt om den nye kampagne, og heller ikke på nordisk plan får kunderne umiddelbart det samme tilbud.

- Så vidt, jeg ved, så er det et tilbud i USA, og jeg har ingen kommentarer til, om det kommer til Europa. siger Apples PR-chef i Norden, Frederik Hallstan.

Apple vil heller ikke udtale sig om, hvor godt den nye maskine har solgt i Danmark.

Hos Apple-forhandleren Office Line er direktør Jerrik Bagger Sørensen tilfreds med salget, selvom starten har været lidt sløv.

- Jeg skal være ærlig og sige, at det primært er de bærbare maskiner, der bliver efterspurgt. Men vi ser en stigende efterspørgsel fra familier, der ikke vil have store bokse stående, fortæller han.

Jerrik Bagger Sørensen havde frygtet, at salget af den nye model ville gå ud over salget af bærbare Mac-computere, men det har ikke været tilfældet.

Mac Mini er en skrumpet udgave af de normale Mac-computere og fylder kun 16,5 centimer i bredden og 5 centimeter i højden.

Den lille hvide boks kan tilsluttes fladskærm, tastatur, mus og højttalere efter eget valg, og Apple håber, at den kan give selskabet en større bid af markedet for stationære computere.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura