Apple forsøger at skaffe sig adgang til en ny leverandør af hukommelseschips.
Ifølge Financial Times har selskabet bedt Trump-administrationen om en undtagelse, så Apple kan købe RAM fra den kinesiske chipproducent CXMT.
Selskabet er sortlistet af Pentagon på grund af forbindelser til den kinesiske hær.
Apple er ifølge mediet ikke juridisk forhindret i at købe chips fra CXMT. Men et samarbejde med en leverandør, der er sat i forbindelse med det kinesiske militær, kan give alvorlige omdømme-risici for den amerikanske tech-gigant, lyder vurderingen.
Sagen kommer samtidig med, at priserne på RAM og lagerplads er steget kraftigt.
Ifølge Financial Times har de stigende priser presset Apple til i denne uge at hæve priserne på næsten alle sine produkter, og derfor forsøger selskabet nu at finde alternative leverandører, der kan lette presset på forsyningskæden.
Kan give politisk modstand
Det er endnu uvist, om Trump-administrationen vil give Apple den ønskede tilladelse.
CXMT har tidligere været foreslået som kandidat til det amerikanske handelsministeriums såkaldte Entity List, der kan begrænse adgangen til amerikansk teknologi og handel.
Den beslutning blev dog ifølge Financial Times sat på pause, fordi Det Hvide Hus var midt i handelsforhandlinger med Kina.
Hvis Apple får grønt lys til at købe RAM fra CXMT, kan det dog udløse politisk modstand i Washington.
John Moolenaar, som er republikansk formand for Repræsentanternes Hus’ Kina-udvalg, advarer mod et samarbejde mellem Apple og den kinesiske leverandør.
"Det vil være en alvorlig fejl, hvis Apple vælger at samarbejde med en kinesisk virksomhed med forbindelser til militæret," siger han til mediet.
Ifølge ham vil et samarbejde gøre USA’s tech-industri og økonomi mere afhængig af Kina på et tidspunkt, hvor USA i stedet bør opbygge sikre teknologiske forsyningskæder sammen med landets allierede.