Disse apps samler flest data om dig: Et selskab er langt værre end resten

En ny analyse viser store forskelle på, hvor meget data apps fra de største techselskaber indsamler. Men især en af tech-giganterne har lagt sig markant i spidsen.

Artikel top billede

(Foto: William Hook / Unsplash)

De fleste bruger apps fra Google, Meta, Microsoft, Apple eller Amazon hver eneste dag.

Det kan være til beskeder, arbejde, navigation, handel, sociale medier eller til ren og skær underholdning.

Men der er stor forskel på, hvor mange typer brugerdata de store tech-selskabers apps indsamler.

Det viser en ny analyse fra VPN-udbyderen Surfshark, der har gennemgået privatlivsoplysningerne for 171 apps i Apples App Store.

Analysen omfatter 44 apps fra Google, 41 fra Apple, 40 fra Microsoft, 34 fra Amazon og 12 fra Meta.

Surfshark har undersøgt, hvor mange af Apples 35 mulige datakategorier de enkelte apps oplyser, at de indsamler.

Det kan blandt andet være præcis lokation, browserhistorik, købshistorik, kontaktoplysninger, enheds-id’er og oplysninger om, hvordan brugeren interagerer med en app.

Ifølge Surfsharks analysechef, Dr. Luis Costa, viser tallene, hvor tæt dataindsamlingen er forbundet med de store tech-selskabers forretning.

"Vores undersøgelse viser, at big techs forretningsmodel ofte er bygget på en umættelig appetit på brugeroplysninger," siger han og fortsætter:

"Når disse giganter væver søgehistorik, købsvaner og præcise GPS-koordinater sammen på tværs af snesevis af forskellige apps, bygger de et detaljeret digitalt kort over brugernes liv," siger han.

Meta samler flest typer data om brugerne

Meta skiller sig klart ud blandt de undersøgte apps.

Tallene viser nemlig, at Metas apps i gennemsnit indsamler 25 ud af 35 typer data.

Google følger efter med 17 typer data per app, mens Amazon ligger på 12, Microsoft på otte og Apple på syv.

Dermed indsamler Metas apps i gennemsnit mere end tre gange så mange datatyper som Apples og Microsofts apps – og det sker på trods af, at Meta har det mindste antal apps med i undersøgelsen.

De syv mest datahungrende apps i Surfsharks gennemgang kommer alle fra Meta.

Det drejer sig om henholdsvis Meta AI, der ligger øverst med 33 typer data, som bliver efterfulgt af Meta Horizon, Meta Business Suite, Meta Ads Manager, Messenger, Forum og Facebook, der ifølge analysen hver især indsamler 32 typer data.

Ifølge analysen er de indsamlede oplysninger knyttet til brugerens identitet, hvilket betyder, at oplysninger som søgeadfærd, køb og lokation kan bruges til at bygge mere detaljerede brugerprofiler.

Google fylder også på listen

Google ligger lavere end Meta målt på gennemsnittet per app, men til gengæld fylder Google meget mere på den samlede rangliste.

Af de 40 mest datahungrende apps i undersøgelsen kommer 29 af dem fra Google, mens der til sammenligning er ni fra Meta og to fra Amazon.

Googles apps i top-40 indsamler ifølge Surfshark mellem 18 og 26 typer data.

Google Maps ligger højest blandt Googles apps med indsamlingen af 26 typer data og er den eneste navigationsapp i undersøgelsen.

Også Chrome og Gemini er blandt de Google-apps, der ifølge Surfshark indsamler browserhistorik.

Alle indsamler enheds-id’er

Analysen viser også, at der er nogle typer data, som bliver indsamlet, der går igen hos alle fem tech-selskaber.

Det gælder blandt andet enheds-id'er, som er den unikke identifikator, der gør det muligt at genkende en telefon eller anden enhed på tværs af apps og sessioner.

Alle fem selskaber indsamler også tekniske oplysninger om ydeevne, diagnostik og app-nedbrud.

Indsamlingen af kontaktoplysninger er også udbredte blandt de forskellige apps.

E-mailadresser og navne indgår ifølge analysen hos Google, Amazon, Microsoft og Apple, mens Meta og Amazon systematisk registrerer, hvordan brugere interagerer med produkter.

Forskellen mellem selskaberne ligger især i de ekstra lag af data, der indsamles.

Microsofts apps holder sig ifølge Surfshark i højere grad til oplysninger som crashdata, enheds- og bruger-id'er, e-mailadresser, navne, diagnostik, ydeevne og produktinteraktioner.

Mens det hos Apple især handler om enheds-id'er, e-mailadresser og ydeevne.

Google tilføjer i mange apps blandt andet søgehistorik, købshistorik, fotos eller videoer, fysisk adresse, e-mailadresse, navn og omtrentlig lokation.

Præcis lokation og browserhistorik

De mest følsomme typer af data fylder især hos Meta.

Her viser tallene, at ni af Metas 12 apps indsamler brugernes præcise lokation. Syv af selskabets apps indsamler også browserhistorik.

I begge tilfælde er oplysningerne ifølge analysen knyttet til brugerens identitet.

Men indsamling af præcis lokation er dog ikke kun et Meta-fænomen.

Analysen viser også, at 11 Amazon-apps, seks Microsoft-apps og seks Apple-apps også registrerer præcis lokation.

Indsamlingen af browserhistorik er mindre udbredt uden for Metas og Googles apps.

Ifølge analysen indsamles browserhistorik i to Microsoft-apps, én Amazon-app og blandt Apples apps kun i Safari.

Danske myndigheder beder også om data

Surfshark har i en anden analyse også undersøgt, hvor ofte forskellige landes myndigheder beder de store tech-selskaber om udlevering af brugerdata.

Den opgørelse viser, at danske myndigheder fra 2013 til midten af 2024 bad Apple, Google, Meta og Microsoft om brugerdata for 6.900 konti.

Det svarer ifølge Surfshark til 116,3 konti per 100.000 indbyggere og placerer Danmark på en 38. plads blandt 151 lande på listen.

Anmodningerne handler typisk om politiefterforskninger, men myndigheder kan også bede om oplysninger i civile eller administrative sager.

Instagram og WhatsApp er ikke med

Analysen har dog en vigtig begrænsning, da den bygger på de privatlivslabels, som app-udviklerne selv indsender til Apple App Store.

Det betyder, at undersøgelsen opgør, hvor mange typer data selskaberne selv oplyser, at deres apps indsamler.

Den fortæller derfor ikke, hvor længe oplysningerne bliver gemt, eller hvem de deles med.

Samtidig er Instagram og WhatsApp ikke med i undersøgelsen, hvilket forklares med, at Surfshark har udvalgt apps via de fem selskabers officielle udviklersider i App Store, og at Instagram og WhatsApp ikke indgår under den Meta Platforms-listing, som er blevet brugt.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S