Ny bogpris-aftale vil styrke internethandel

Bøger vil blive billigere, når bogpriserne til næste sommer bliver væsentligt mere frie. Det vil give køb af bøger over internettet en opblomstring.

Der vil blive langt færre bøger med fast pris, når en ny aftale mellem Konkurrencestyrelsen og Den danske Forlæggerforening træder i kraft 1. juli 2006. Hvor 40 procent af nyudgivelserne i dag har en fastlåst, kunstig høj pris det første år i butikkerne, vil det fremover kun dreje sig om under 10 procent, og kun i fem måneder.

Det er godt nyt for danske e-boghandler, der i dag endnu ikke har haft meget gennemslagskraft: Danmark er i det land i Europa, hvor andelen af bøger solgt over nettet er lavest.

– Nu er barriererne for bogsalg over nettet blevet markant reduceret, og aftalen vil helt sikkert få en positiv virkning på netsalget, siger Morten Kamper, formand i Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH).

Internetboghandlerne får også lov til at indregne porto og forsendelse i de faste priser, så en bog, der er låst fast på 299 kroner hos en fysisk boghandel, vil koste det samme over nettet, alt inklusiv.

– Med den nye aftale bliver fysiske boghandlere og netbutikker ligestillet på prisen. Det er meget positivt. Samtidig vil boghandlere på nettet kunne tilbyde et væsentligt større udvalg, siger Morten Kamper.

Hos Forlæggerforeningen mener direktør Ib Tune Olsen ikke, at de faste priser har været den væsentligste grund til, at netboghandlere ikke er slået igennem:

– I Danmark har vi et finmasket net af fysiske boghandlere og ikke så store afstande. Og så spiller det vel også en rolle, at det er så hamrende dyrt at sende noget med postvæsenet, og at folk ikke er hjemme, når pakken kommer, siger han.

Aftalen betyder, at forlagene højst kan få faste bogpriser på 10 procent af deres nyudgivelser. Samtidig vil nogle bøger få helt frie priser, heriblandt alle lære- og skolebøger, så Ib Tune Olsen vurderer, at de faste priser i fremtiden reelt kun vil omfatte 3-5 procent af titlerne, der udgives.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis