Telebranchen: Med TDC mister vi vores fyrtårn

Efter 10 års teleliberalisering mister den danske telebranche nu sit lokomotiv og fyrtårn. Det er udmeldingen, efter TDC's bestyrelse har anbefalet aktionærerne at sælge selskabet til fem kapitalfonde.

Det er nu mere end sandsynligt, at TDC igen ryger på udenlandske hænder, efter bestyrelsen onsdag morgen bekræftede, at selskabet har modtaget et bindende bud fra fem kapitalfonde, der vil købe hele TDC for omkring 76 milliarder kroner.

Hos brancheorganisationen Telekommunikations- industrien mener direktør Ib Tolstrup, at Danmark dermed står til at miste det fyrtårn, som har stået i spidsen for samarbejdet i den danske telebranche gennem de seneste ti år.

- Hvis - med stor streg under hvis - fondene spalter TDC op og sælger fra i godbidder, kan det betyde, at vi mister det lokomotiv, vi hidtil har haft i branchen. TDC sidder på 60 procent af markedet og har jo også været i spidsen med egen indsats til at løfte branchen, siger Ib Tolstrup.

Han forventer ikke en nemmere dagligdag for konkurrenterne på det danske marked, selvom TDC splittes op.

- Konkurrenterne vil ikke forvente at få en nemmere gang på jorden. At TDC bliver overtaget af stærke forretningsinteresser, kan betyde, at konkurrencen skærpes og citronen presses, hvilket selvfølgelig kan være til forbrugerne bedste, siger Ib Tolstrup.

Hos konkurrenten Tele2 melder man potentielle nye købere velkommen, selvom administrerende direktør Thomas Nistrup er klar over, at de ensidigt vil fokusere på at skabe profit.

- De firmaer, der køber TDC nu, er nogle firmaer der benhårdt skal tjene penge. Det eneste, vi kan love, er at det ikke bliver på bekostning af kunderne. De kommer ikke til at øge værdien af TDC ved at sætte priserne op, garanterer Thomas Nistrup.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S