Utilfredse webhotel-kunder er ilde stedt

Webhotel-kunder, der er blevet bundet ulovligt, kan ikke gøre meget andet end at klage, håbe og råbe op. Computerworld bringer nogle gode råd til at undgå ballade med webhoteller.

Private kunder, der er blevet fanget i et webhotels ulovlige bindingsperiode og fået lov at betale for et ekstra års webhotelleje, skal ikke sætte næsen op efter at få pengene tilbage.

Forbrugerklagenævnet kan tage en sag op, selv om produktet falder under grænsen på 800 kroner, hvis der er mange, der er ramt.

Men det er ikke hverdagskost, at det sker, oplyser Sonny Kristoffersen, jurist i Forbrugerrådet. Han opfordrer dog stadig alle, der føler sig uretfærdigt behandlet, til at sende en klage ind.

Ikke tid

Hos Forbrugerombudsmanden, der afgør mere principielle forbrugerspørgsmål og altså ikke går ind i konkrete tvister, er man opmærksom på problemet, men har ikke tid til at behandle det.

– Vi har fået nogle henvendelser om denne problemstilling det sidste års tid, og vi vil følge området. Måske får vi tid til at behandle sagen næste år, men vi har begrænsede ressourcer og må prioritere, hvad vi går ind i, siger Tina Pedersen, jurist hos Forbrugerombudsmanden.

I stedet har utilfredse kunder fået afløb for frustrationerne på anden vis, for eksempel ved at skrive en webside, der advarer andre kunder. Det har Jimmy Carlsen gjort på www.cwboy.dk

________________________________________

Guide:
Tjekliste før du indgår aftale med et webhotel

– Vær opmærksom på om priserne er med eller uden moms. Når der sælges til private, skal de oplyste priser være inklusive moms, men mange webhoteller oplyser priserne ekslusive moms.

– Læs forretningsbetingelserne grundigt og med sund skepsis. Alle sætningerne kan blive brugt imod dig.

– Der vil typisk være nævnt en 12 måneders abonnementsperiode, som betyder, at webhotellet automatisk fornyr aftalen for et nyt år, hvis du ikke har opsagt dit abonnement i god tid inden perioden udløber – op til tre måneder før. Denne praksis er ifølge forbrugerjurister ulovlig, men du kan ikke umiddelbart stille noget op, hvis du bliver fanget i fælden.

– Der står ofte 'fri trafik', men faktisk forbeholder mange weboteller sig ret til at lukke dit site, hvis du får meget trafik. Som regel er det helt op til webhotellet, hvornår den grænse er nået.

– At du har købt og betalt for plads til en halv gigabyte på webhotellet, betyder ikke, at du må bruge dem. Det er sjældent tilladt at lægge filer op til download, heller ikke for eksempel dine hjemmelavede videoer eller musikfiler.

– Vil du opsige, så gør det i god tid inden varslet, gør det per brevpost og bed om en afleveringsattest på posthuset. Følg derefter op på, at brevet er modtaget. Nogle gange skal du selv holde øje med dette i dit kontrolpanel.

– Sørg altid for at holde din email-adresse opdateret. Webhotellet vil kontakte dig med påmindelser og rykkere ad den vej. Der bliver ikke altid sendt almindelige breve.

Og husk at du ikke kan forlange service ud over det mest nødvendige, når du kun betaler 140 kroner om året.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job