Ny ballade om lønnen i København

Fagforeningerne kritiserer Accenture og Københavns Kommune for deres håndtering af tilbagebetaling af løn. Alt er kørt efter bogen, mener Accenture og kommunen.

Første runde i opkrævningen af for meget udbetalt løn i Københavns Kommune har fået fagforeningerne op på barrikaderne.

De anbefaler deres medlemmer ikke at betale de regninger, som Accenture har sendt ud med krav om tilbagebetaling af for meget udbetalt løn.

Fagforeningerne henviser til, at medarbejderne har krav på at beholde den for meget udbetalte løn, hvis de har modtaget den i "god tro".

Desuden skal kommunen og Accenture blandt andet kunne forklare, hvornår og hvordan der blev udbetalt for meget.

Behold op til 1.500 kroner

Det mener fagforeningerne Fag og Arbejde og Københavns Lærerforening ikke er sket i de 1.887 krav om tilbagebetaling af feriepenge, som Accenture sendte ud med kommunens velsignelse i slutningen af oktober.

Sagerne drejede sig typisk om mellem 100 og 500 kroner, og i brevene henvises til "feriepenge/merarbejde" i en periode i foråret.

– Man må slet ikke gøre det på den måde. Man skal udspecificere, hvad det drejer sig om, og det er ikke sket i denne sag, siger Mads Madsen, faglig sekretær i Landsforeningen af Socialpædagoger, der er en del af Fag og Arbejde

Også en klagevejledning mangler der i brevet, lyder det fra fagforeningerne.

Hos Accenture siger kommunikationschef Claus Wilkki, at firmaet har fulgt den proces, som kommunen har anvist, og at kommunen har været fuldt orienteret hele vejen.

Det berkræfter vicekontorchef Kasper Schmidt fra Københavns Kommune.

– Der blev fundet en helt klar fejl i lønudbetalingen hos en afgrænset medarbejdergruppe, så der har vi vurderet, at det var i orden at gennemføre tilbagebetalingen, siger Kasper Schmidt.

Resten er på standby

Han kan ikke kommentere detaljerne i sagen. Men generelt vurderes alle krav om tilbagebetaling i forhold til de regler, der er på området, siger han.

Siden fagforeningerne klagede over brevet fra Accenture, er alle andre sager om tilbagebetaling blevet sat på standby.

Kommunen har bedt fagforeningerne acceptere, at alle krav på mere end 1.500 skal betales, hvilket fagforeningerne har afvist.

Medarbejdere kan nemlig godt have modtaget flere tusind kroner i god tro, når det er sket over lang tid. Især hvis skiftende arbejdstider gør, at lønnen i forvejen svinger, lyder det fra fagforeningerne.

– Almindelige mennesker er ikke løn-nørder. Accenture har lavet så meget rod, at folk ikke kunne gennemskue, om de fik den rigtige løn. Og så har der også været lønstigninger tre gange i løbet af et år, siger Mads Madsen.

I alt er der foreløbigt fundet knap 17.000 sager om for meget udbetalt løn for sammenlagt 44 millioner kroner. Der forventes at dukke flere op, i takt med at oprydningsarbejdet skrider frem.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datacenter Infrastruktur og Compute i Karup, Aalborg eller København

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Group Financial Controller

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S