Eksperter kritiserer fælles virus-navngivning

Flere sikkerhedseksperter kritiserer det fælles navngivningssystem for ondsindede programmer for at være ubrugeligt for slutbrugere, fordi der ikke er nok information.

Det fælles system til identifikation af ondsindede programmer, Common Malware Enumeration eller CME, som blev taget i brug på initiativ fra US-CERT, bliver nu kritiseret for ikke at indfri behovet.

Indtil videre tildeler systemet blot et nummer til hvert nyt ondsindet program og som eneste information en liste over de forskellige antivirusfirmaers navne for det samme program.

Det er ganske vist den vigtigste funktion for CME, men det er ikke særlig brugbart for slutbrugere og systemadministratorer.

Efterlyser udvidelse

Flere sikkerhedseksperter efterlyser nu, at CME udvides til som minimum at indeholde links til antivirusfirmaernes beskrivelser af programmet.

- Det var håbet, at CME ville medføre links til leverandørernes tekniske analyser, fordi det er den information, der er nødvendigt for de folk, der skal reagere på et virusudbrud, skriver Patrick Nolan fra SANS Internet Storm Center således i en kommentar.

I sin nuværende form er CME således mindre brugbar for systemadministratorer end de opsamlingslister, som eksempelvis Secunia frigiver med links til leverandørernes beskrivelser.

Chefkonsulent hos antivirusfirmaet Sophos Graham Cluley er tilfreds med, at CME indtil videre har indfriet sin væsentligste funktion, nemlig at kæde de forskellige navne sammen.

- Vi bør ikke kritisere det for ikke at være en komplet løsning. Det er klart et skridt i den rigtige retning. At lave links til mere information er det åbenlyse næste skridt, siger Graham Cluley.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS