Hvad ønsker du dig til jul, Tom Togsverd?

Universiteter, der er propfyldte med it-studerende. En strategi for Danmarks fremtid, hvor it er livsnerven. Og så et par bløde pakker. Tom Togsverd, direktør for branchefællesskabet ITEK, afslører sine juleønsker.

- Hvad ønsker du dig professionelt i 2006 for branchen?

At regeringen og Globaliseringsrådet ser vores erhverv som en vigtig bidragyder til den innovation og udvikling i hele samfundet, der er brug for.

At IKT (informations- og kommunikations-teknologi, red.) ses som en vigtig medicin, en livsnerve i den strategi, der skal lægges. Det er mit hovedønnske, at man ser den vision.

Men skal den vision leves ud, skal der også gøres noget ved fødekæden.

Det handler om, at forskningsmiljøerne på området skal styrkes og at vi skal have meget bedre universitetsuddannelser, der kan tiltrække nogle studerende, især flere kvinder.

DIKU skal gøres mere attraktivt, det er stadig en velbevaret hemmelighed.

Og så har vi et stort ønske om, at IT-Universitetet kan starte på at uddanne bachelorer. Ikke den elite-bachelor, Mads Tofte har foreslået.

Vi vil hellere have en generel, bred bachelor med mange hoveder – selvfølgelig af god kvalitet – men hellere det end de 20-30 elite-soldater, han ville uddanne.

- Hvad ønsker du dig professionelt i 2006 for din virksomhed?

Vores ambition er, at vi skal gøre det godt for vores medlemmer. Et af de indsatsområder, vi gør rigtig meget ved, er at bidrage til brobygning og få andre sektorer til at bruge IKT.

For at nævne en af de mere traditionelle DI-foreninger, så kører vi for eksempel et projekt, der hedder Intelligent Jern med fantastiske resultater.

Vi har samlet haft fat i 25 virksomheder i år og skal have fat i 25 igen næste år, hvor vi kører et innovationstjek.

Mit håb for ITEK-sekretariatet i det kommende år er, at vi vil få endnu flere af den slags brobygningsprojekter, hvor vi med vores egne bare hænder og negle er med ude i den sjove og udfordrende virkelighed og er med til at flytte nogle ting og får vores teknologier bredt ud på så mange forskellige sektorer som muligt. Det er en vigtig ambition.

- Hvad er dine private ønsker for et stykke teknologi under juletræet i år?

- Tjah. Vi har lige købt fladskærms-tv derhjemme, og jeg bliver godt velpolstret herinde med de gadgets, jeg har brug for.

Så i privatlivet ønsker jeg mig mere tid til at spille på flyglet derhjemme (griner). Og så de bløde pakker. Det er nok det, jeg ønsker mig mest.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS