Microsoft opruster SQL Serveren

Software-giganten søger at styrke sin database overfor Java-applikationer med en ny driver.

I Microsofts bestræbelser for at gøre det muligt at køre Java-applikationer på deres nyeste databasesoftware, har softwaregiganten netop frigivet en såkaldt JDBC-driver (Java DataBase Connectivity) til deres SQL Server 2005.

Software-giganten udsendte for tre år siden den første JDBC-driver til SQL-server 2000. I forhold til denne er den nye version angiveligt mere stabil og pålidelig.

Microsoft forsøger med den nye driver at udbrede anvendelsen af selskabets database-software i virksomhederne, hvor der ofte er en række platforme i brug - herunder Java. Ifølge analytiker David Mitchell fra Ovum søger Microsoft med SQL Server 2005 og den nye driver at tage en del af Oracles marked på dette område.

Den nye driver kan kør3e såvel på SQL Server 2005 og på SQL Server 2000, og den er testet mod en række Java-applikationsservere - her under BEA Weblogic, IBM WebSphere, JBoss og Sun Java System.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job