Jægerkorpset i aktion mod domænehaj

Skatteyderne skal se, hvad deres penge bruges til. Derfor har Jægerkorpset været nødt til at gå i aktion mod en modig domænehaj, som har forsøgt at lukrere på korpsets navn på nettet.

At lægge sig ud med nogle af verdens bedst trænede elitesoldater for at skaffe et par ekstra klik til en webside, må siges at være modigt, måske ligefrem dumdristigt.

Det er ikke mindre, hvad Thomas Paludan har valgt at gøre ved at købe adresserne jaegerkorpset.dk og jægerkorpset.dk og sende besøgende videre til tilbudsguiden.dk. Piraten har fornuftigt nok valgt at være anonym i DK-Hostmasters database.

Sagen var på dagsordenen ved det seneste møde i Klagenævnet for Domænenavne, og her blev den ordnet uden brug af natkikkerter eller automatvåben.

Domænepiraten blev dømt til at aflevere domænet til Jægerkorpset inden for fire uger.

Mindre hemmelighedskræmmeri

Domænerne har været på Thomas Paludans hænder siden 2003, men det var først i 2005, at Jægerkorpset gik i aktion.

Det skyldtes, at Jægerkorpset indtil for nyligt har levet et meget stille liv på nettet.

– Vi besluttede, at vi skulle gå mere ud offentligt med information om Jægerkorpset og vores aktiviteter. Både så skatteyderne kan se, hvordan deres penge bliver brugt, og så vi kan få fat i flere aspiranter, siger oberstløjtnant Henrik Friis, chef for Jægerkorpset.

En ny webside var blandt initiativerne, der afløste en regel gennem mange år om aldrig at fortælle offentligheden om specialenhedens gøren og laden.

En søgning på Jægerkorpset i Google viser, at elitesoldaterne er populære, men ikke har gjort meget ud af at søgemaskineoptimere deres websider. Der er 25.600 hits, heriblandt mange fansider, men den officielle side for Jægerkorpset kommer først på side to.

Blandt de mange fansider, som private har lavet for Jægerkorpset, findes jaegerkorpset.ninja.dk.

Relevante links

Jægerkorpsets officielle hjemmeside

Klagenævnets afgørelse om jægerkorpset.dk (PDF)

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job