KMD-snitflader bag problemer hos SKAT-fogeder

Problemer med at få en SAP-løsning til at spille sammen med pantefogedernes centrale KMD-system har de seneste måneder gjort hverdagen besværlig for medarbejdere i den fælles skatteenhed Skat.

Skatteenheden Skat og it-leverandøren KMD arbejder i øjeblikket på at løse omfattende it-problemer i den nye afdeling hos Skat, der sørger for at kradse penge ind.

Det sker, efter der opstod problemer i kølvandet på flytningen i november af pantefogedernes inkasso-opgaver fra de kommunale skatteforvaltninger til den nye fælles skatteenhed Skat.

På it-fronten har problemerne blandt andet været relateret til at få en tidligere KMD-løsning fra de kommunale skatteforvaltninger tilpasset de nye udfordringer.

Det fortæller inddrivelsesdirektør i Skat, Claus Kaaber.

Bøvl med snitfladerne

Det er blandt andet snitfladerne mellem en central SAP-løsning og inddrivelsessystemet fra KMD, der har drillet.

- Vi blev opmærksomme på, at de opsatte snitflader ikke fungerede tilfredsstillende, da vi var færdige med at konvertere data i begyndelsen af december, siger Claus Kaaber.

Siden har Skat sammen med KMD arbejdet på at få løst snitflade-problemerne, der nu skulle være et overstået kapitel.

Også en fejlvurdering af den nødvendige serverkapacitet til at køre KMD-løsningen har ifølge Claus Kaaber tidligere skabt problemer for brugerne, der i perioder er blevet kastet af systemet.

Efter et pilotforsøg hos Skat på Fyn med ekstra serverkapacitet er den løsning nu under udbredelse i hele landet.

Klar til marts

Hos KMD forventer projektmarkedschef Jens Otto Størup, at hele systemet vil køre uden problemer fra begyndelsen af marts.

- Skat går på forholdsvis kort tid gennem en stor fusionsproces, som handler om meget andet end it. Hos KMD har vi som led i den proces leveret den aftalte løsning med meget få fejl på det aftalte tidspunkt, siger Jens Otte Størup.

Heller ikke Claus Kaaber hos Skat mener, at it-problemerne har haft et dramatisk omfang.

- Jeg havde håbet på, at vi havde været klar hurtigere, men forsinkelserne er ikke graverende. Det er en stor fusion, vi har gang i, og vi har ikke kunne teste alt på forhånd, siger Claus Kaaber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics