Datatilsynet tjekker e-journaler til læger

Amtsrådsforeningen vil gøre sygehusenes elektroniske patientjournaler tilgængelige for de praktiserende læger via internettet. Godkendelsen fra Datatilsynet mangler imidlertid.

Datatilsynet skal gå Amtsrådsforeningens kommende lægeadgang til elektroniske patientjournaler efter i sømmene, inden ordningen kan træde i kraft.

Ideen med systemet er, at de praktiserende læger fra maj skal have adgang til sygehusenes elektroniske patientjournaler via en web-baseret løsning med navnet e-journaler.

Ifølge kontorchef i Datatilsynet, Lena Andersen, mangler ordningen imidlertid fortsat det grønne stempel fra tilsynet, som blandt andet skal drøfte brugerstyringen på løsningen med initiativtagerne.

Kræver samtykke

Med løsningen har de praktiserende læger via deres digitale signatur potentielt adgang til samtlige patientdata i systemet.

Lægerne må imidlertid kun søge oplysninger på patienter, der har givet samtykke.

Det sikres ifølge direktør ved Sundhed.dk, Morten Elbæk, ved at lægerne skal bekræfte, at de har fået samtykke, når de logger ind.

Endvidere oprettes en logfil, som patienten selv får adgang til, og hvor det fremgår, hvem der har kigget i oplysningerne.

Kontorchef i Datatilsynet, Lena Andersen, kan ikke umiddelbart oplyse, om den model er tilstrækkelig til, at Datatilsynet kan sige god for løsningen.

Seks amter med

E-journalerne er en forlængelse af det amtslige samarbejde MedComs SUP-løsning (standardiserede udtræk af patientdata).

SUP benyttes i forvejen af seks amter til udveksling af patientdata på tværs af amtsgrænserne.

Værktøjet forventes endvidere at blive centralt for landets fem regioner, når de fra januar 2007 skal sikre udveksling af patientdata på tværs af de nuværende amters forskellige elektroniske patientjournaler.

Med det nye initiativ får de praktiserende læger i de deltagende amter også adgang til sygehusenes patientdata via portalen Sundhed.dk og en løsning udviklet af WM-data.

På lidt længere sigt skal også borgerne selv have adgang til data via løsningen.

Dansk IT ønsker styring

I interesseorganisationen Dansk IT mener afdelingschef Jacob Primault, at initiativet er et skridt i den rigtige retning, fordi den skaber større sammenhæng i det offentliges it-løsninger på sundhedsområdet.

Han finder dog langt fra løsningen optimal og opfordrer til, at udviklingen sker i en "alvorlig balancegang med hensynet til borgernes sikkerhed".

- Borgerne bør være centrum i deres eget sundhedsprojekt, siger Jacob Primault.

- Efterhånden som systemerne udvikles bør borgerne sikres en form for rettighedsstyring, hvor de selv har mulighed for at tilkendegive, hvem der må trække på hvilke oplysninger, siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere